Öne Çıkanlar android 6 gülşah alkoçlar manisa haberleri alanyaspor antalyaspor maçı

’Afganistan 8’e bölünüyor’

Plan C’ye göre, her bölge, dış güçlerin ’gözetiminde’ kurulacak ve etnik grupların temsil edileceği konseyler tarafından yönetilecek

’Afganistan 8’e bölünüyor’

Plan C'ye göre, her bölge, dış güçlerin 'gözetiminde' kurulacak ve etnik grupların temsil edileceği konseyler tarafından yönetilecek.
Koalisyon askerlerinin 2014'te ülkeden çekileceğinin açıklanması ardından, Afganistan'ın geleceği konusunda yapılan tartışmalar yoğunlaşıyor. İngiliz Independet gazetesinin haberine göre Washington ve Londra'da ele alınan planlar arasında ülkenin sekize bölünmesi de var.
MANDA GERİ Mİ DÖNÜYOR?
'Plan C' olarak adlandırılan senaryoya göre Afganistan ekonomi merkezleri temel alınarak 8 ayrı bölgeye bölünecek. Kabil, Kandahar, Herat, Mezar-ı Şerif, Kunduz, Celalabad, Host ve Bamyan'ın merkez olacağı bu bölgeler, bir ya da bir kaç dış gücün gözetiminde kurulacak ve etnik grupların temsil edileceği konseyler tarafından yönetilecek. Plana göre şimdki Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin rolü temsili bir duruma indirgenecek.
'TALİBAN DA YER ALABİLİR'
Gazeteye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanlığı danışmalarından Ellwood, Afganistan'ın savunmasını kendisine bırakmak, ülkenin geleceğini karartabilir. Ellwood'a göre güçlü bir başbakanın yönetimindeki yerel yönetim, 2014 sonrasında ülkede zayıf merkezi hükümetin, aşiret tepkilerinin ve yolsuzluğun neden olabileceği güçlüklerin üstesinden gelebilir.
Ellwood, Taliban'ın da yer alacağı bir politik yapının, Afganistan'ın uzun vadeli geleceğini garanti altına alacağını savundu. İngiliz danışman bu konuda şunları söyledi:
"ISAF, yenilenmiş güvenlik stratejilerinin sonunda işe yaradığını düşünebilir ama asilerin oluşturduğu tehdit sadece askeri güç ile ortadan kaldırılamaz. Eğer, kendilerinin de dahil olabileceği uygulanabilir bir politik strateji ortaya konmazsa, Taliban anlamlı bir diyalog içinde olmayacaktır. Daha az merkezi bir alternatif çözüm, ülkenin etnik yapısını daha iyi yansıtacaktır. Halihazırda kurulu olan ekonomik merkezler ve Taliban'ın bölgesel çıkarlar, politik düzleme Taliban'ı doğru cesaretlendirecektir."
"ESKİYE DÖNÜŞ OLUR"
Ancak bu planı eleştirenler de az değil Afganistan Analiz Ağı adlı düşünce kuruluşunun eş yürütücüsü Thomas Rutting, "ülkeyi bu şekilde bölgelere ayırmak, bizim 'yerel güç simsarları' dediğimiz kişi ve gruplarla savaş ağalarının yetkilendirilmesine neden olacaktır. Bu grupların 1992-96 arasındaki kötü yönetimleri Taliban'ın yükselmesine neden olmuştu" şeklinde konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283