Öne Çıkanlar android 6 sneijder haberleri haberi ios 7

25 Şehit incelenecek

25 askerimizin şehit olduğu Afyonkarahisar’da ki patlama ile ilgili devam eden soruşturma da şehit askerlerin tüm geçmişleri incelenecek

25 Şehit incelenecek

25 askerimizin şehit olduğu Afyonkarahisar'da ki patlama ile ilgili devam eden soruşturma da şehit askerlerin tüm geçmişleri incelenecek
Soruşturma için oluşturulan İdari Tahkikat Heyeti, olayla ilgili ön raporu incelemeye başladı. Heyet, ön rapordan sonra olayın meydana geliş şekli, emir komuta zinciri ile teknik boyutta herhangi bir eksiklik veya göreve itaatsizlik olup olmadığı da dahil olmak üzere ayrıntılı bir rapor isteyecek.
KIŞLA KOMUTANI AÇIĞA ALINABİLİR
Ayrıntılı rapordan sonra tahkikat heyeti kendi değerlendirmesini yapacak. Bundan sonra olayı askeri mahkemeye taşıması ve bu kapsamda cephanelikten, tasnif ve depolamadan sorumlu askeri yetkililer hakkında dava açması bekleniyor. Kışla komutanı ve ilgili komutanların açığa alınabileceği de belirtildi.
YAZIŞMA VE TELEFON DÖKÜMÜNE BAKILIYOR
Hürriyet gazetesinin haberine göre, kışlada yürütülen soruşturma kapsamında hem askeri hem sivil savcılık, yaralanan ve birlikte bulunan tüm askerlerin ifadesini aldı. Savcılık ve polis, birlikte bulunan tüm askerlerin geçmişe dönük yaşantıları hakkında araştırma yapıyor. Çok gizli yürütülen soruşturma kapsamında askerlerin yaşadıkları şehirler, yazışmaları, cep telefonu görüşmelerinin dökümleri tek tek incelenecek.
Ön inceleme sonrası olayda ihmal varsa Eskişehir'deki askeri savcılık soruşturmayı yürütecek. Ancak sabotaj olduğuna ilişkin deliller bulunursa soruşturma, İzmir Bölge Ağır Ceza Mahkemesi eliyle sürdürülecek.
HER ASKER İÇİN AYRI AYRI DAVA
Emekli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Bekir Selçuk, sivil veya askeri savcılığın kusuru görülen sorumlu komutanlar hakkında şehit her asker için ayrı ayrı "dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet" suçundan haklarında davalar açabileceğini söyledi.
Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283