Öne Çıkanlar haberi haber haberleri sneijder ahberler

Yasin Börü'nün annesinden Demirtaş'a...

PKK'lıların vahşice katlettiği Yasin Börü'nün annesi Hatice Börü: HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bu olayı azmettirdi. Yargılansın

Yasin Börü'nün annesinden Demirtaş'a...
 Kobani bahanesiyle geçen yıl 6-7 Ekim'de Diyarbakır'da yoksul ailelere kurban eti dağıtan Yasin Börü ve 4 arkadaşının vahşice öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçti. Acılı anne Hatice Börü "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bu olayı azmettirdi. O yargılanmadan içimiz rahat olmaz. Demirtaş'a bedduam sonsuz" dedi. Onlar, 6-7 Ekim'de Diyarbakır'da kurban eti dağıtmak için evlerinden çıktılar ve bir daha geri dönmediler. İnsanlara yardım etmeye çabalayan 5 can, PKK'lıların saldırısı sonucu öldürüldü. Cesetleri kurşunlandı, keserle, satırla kesildi, atıldı. Yetmedi yakıldı ve üzerlerinden arabayla geçildi. Hasan Gökgöz (25), Yasin Börü (16), Ahmet Hüseyin Dakak (19), Riyat Güneş (28) ve Turan Yavaş'ın (38) ölümleri ailelerinin gönüllerinde acı ateşini yaktı. Ve olayların ardından bir yıl geçmesine rağmen o acı hiç dinmedi.
DEMİRTAŞ YARGILANSIN 
Olaylarda oğlu Yasin Börü'yü kaybeden 36 yaşındaki anne Hatice Börü "Bir yıldır kabus gibi her gece oğlumun öldürülüşünü görüyorum. Her gün bu olayın acısını yaşıyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sesleniyorum. Gerçek katillerin yakalanmasını sağlayın. Bu olayları yapanlar maşaydı. Asıl azmettirici HPD Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tır. O yargılanmadan içimiz rahat etmez. Onları sokağa salan Demirtaş'tı. Gültan Kışanak ve Zübeyde Zümrüt'tü. Yargılayın onları. İki elim her gün her saat Demirtaş'ın yakasında. Her iki dünyada da iki elim yakasında. Onların bir emriyle bu vahşet oldu" dedi. 

"TALİMATI ÖCALAN, HDP VE KCK VERDİ"
Diyarbakır 'da geçen yıl Kobani'deki olayları protesto bahanesiyle çıkarılan ve 53 kişinin hayatını kaybettiği 6-8 Ekim olaylarının yıldönümünde açıklama yapan Hüda-Par, talimatın Abdullah Öcalan, HDP ve KCK tarafından verildiğini öne sürdü. Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Adana, Siirt, Van, Ağrı, Bitlis, Şırnak, İstanbul, Bingöl ve Osmaniye gibi birçok il ve ilçede çıkarılan olaylarda özellikle sakallı- tesettürlü dindar insanların, İslami STK'ların, camilerin ve Kur'an kurslarının hedef alındığı belirtilen açıklamada, olayların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen katliamın asıl sorumluları ve azmettiricilerin hala yargı önüne çıkarılmadığı öne sürüldü 

ÇOCUKLARI KALKAN YAPTILAR
Bu arada vahşetten 1 yıl sonra Mardin'deki "6-7 Ekim olayları"na ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Mardin'de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 29 sivil ile 22 polisin yaralandığı izinsiz gösterilere ilişkin görüntülerde, çocukları ön saflarda kullanan teröristlerin barikat kurup yolu ulaşıma kapattığı, kamu binalarına, bankalara, hastanelere, okullara saldırdığı yer alıyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270