Öne Çıkanlar haber manisa haberleri haberler haberi

Ulusal yas nedir? Milli Yas'ta neler yapılmalı, yapılmamalı?

Ulusal yas nedir? Ulusal yas'ta neler yapılmalı neler yapılmalı? Bugün Ankara'da korkunç bir patlama meydana geldi ve bunun ardından Başbakan Ahmet DAvutoğlu üç günlük ulusal yas ilan edildi. Milli Yas nedir hangi durumlarda ilan edilir?

Ulusal yas nedir? Milli Yas'ta neler yapılmalı, yapılmamalı?
 Ulusal yas nedir? Ulusal yas yani milli yas hangi durumlarda ilan edilir. En büyük acımızın olduğu gün Soma faciasında ilan edilmişti Ulusal yas. Ulusal yas bugün Başbakan'ın açıklamasıyla yeniden ilan edildi. Ankara'da patlama gerçekleşti. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara'da bugün sabah saatlerinde yaşanan patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu 3 günlk ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

3 GÜNLÜK ULUSAL YAS
"Terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, şehit polislerimiz, korucularımız için 3 gün yas ilan etme kararı aldık. Bu günler zor süreçlerde geçirilen günler, birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu günler. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun 86 vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. 186 yaralımız var. Bakanlarımız detaylı bilgi verdiler.

TERÖRE KARŞI ORTAK BİR TAVIRDA BULUŞALIM
Teröre karşı ortak bir tavırda çağrıda buluşalım. Sayın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu'yla da bu konuda tekrar görüşmek istiyorum. Terörün bir kısmını meşru kategorisine koyup, halkı tahrik etmeye yönelik açıklamalar yapmak intikam dili kullanmak kimseye yakışmaz. Gün bir araya gelme günüdür. Ortak bir bilinçle hareket etme günüdür.

Toplumda katlanarak artacak nefret, intikam söylemine katılmamaları yönünde çağrıyı gereklilik olarak görüyorum. Medyamıza bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Bu terör olayları ülkede panik havası estirebilmek için birçok görüntüyü ortaya atabilirler, Lütfen bu propaganda faaliyetlerine karşı medya duyarlılığı olsun.

Umut edelim bu acı olay, ülkemizin geleceği ile ilgili olarak terörden azade bir ülke, dünya kurmamıza vesile olur. Bir kez daha allahtan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum, ülkemize ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum.

KILIÇDAROĞLU KOALİSYONA DESTEK OLSAYDI..
Bugünlerde siyasi polemik yapmak istemem ama Kılıçdaroğlu bu koalisyona destek olsaydı bu ülkeyi seçime hep birlikte götürür teröre karşı omuz omuza olurduk. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşmeyi düşünüyorum. Keşke bugün 23 Ağustos'tann sonra hükümet kurma çabasında hep beraber olabilseydik.

DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMALARI TAHRİKTİR
Demirtaş'ın çağrılarına gelince yaptığı açıklamayı okuyunca bu devletin halka yaptığı bir çağrıdır diyor. Bu nasıl bir anlayıştır. Bu açıkça bir tahriktir. Ortak kader dili demokrasi dili kullanmak yerine 3 aydır şehit edilen onca askerimiz, polisimiz varken, PKK'nın katlettiği siviller varken devleti meshul göstermek de nedir? Nasıl halkı sokağa dökmüşse şimdi de aynı oyunun içindedir. Halkı sokağa dökemediler 3 aydır.

Herhangi bir şekilde Türkiye'yi kamu düzenini bozan faaliyetleri göz yumacağı kanaatiyle dikkatleri başka yöne çekmek işe yaramaz. Terörü kim yaparsa yapsın terördür. DHKPC, PKK bütün bu suçlu örgütlerle ilgili olarak da soruşturma kapsamlı bir şekilde yürütülüyor. Hiçbir terör olayının üstü örtülmemiştir.

ULUSAL YAS NEDİR?

Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün. Bu günler o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü veya cenazesi veya bunların yıldönümü nedeniyle hükûmetler tarafından ilan edilir. Bayrakların yarıya indirilmesi yaygındır.

Milli yas prosedürüne göre, yas ilanının ardından Türkiye'de ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indiriliyor.
Türkiye'de milli yas, 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu'nun 24. maddesi hükümlerine göre Başbakanlık tarafından ilan ediliyor.

Türkiye'de milli yas ilan prosedürü, Türk Bayrağı Kanunu ve bu kanuna bağlı tüzük tarafından belirleniyor.

İlgili yasa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat yıl dönümü olan 10 Kasım günleri haricinde Türk bayrağının yarıya çekileceği halleri belirleme yetkisini Başbakanlığa veriyor.

Türk Bayrağı Kanunu'nun "Bayrağın Yarıya Çekilmesi" başlıklı 4'üncü maddesindeki, "Türk bayrağı, yas alameti olarak 10 Kasım'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir" hükmüne göre Başbakanlık, Manisa Soma'daki maden faciası üzerine 3 günlük milli yas ilan etti.

-Bayrakların yarıya indirilmeyeceği yerler

Türk Bayrağı Kanunu'nun uygulanışını düzenleyen Türk Bayrağı Tüzüğü'nde ise sürekli bayrak çekilecek resmi daire ve kuruluşlar "TBMM, Anıtkabir, Polis, jandarma, hudut, gümrük, muhafaza karakolları ile hudut kapıları" olarak belirleniyor.

"Cumhurbaşkanlığı, Hükümet kanalları, limanda demirli veya seyir halinde bulunan makineli, büyük ve küçük her çeşit deniz aracıyla devlet işlerinde kullanılan makinesiz deniz araçları" her gün bayrak çekilecek yerler olarak sıralanıyor.

Yasa hükmüne göre, milli yas ilan edilmesi halinde dahi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve 10 Kasım günü hariç Anıtkabir'de bayraklar yarıya indirilmiyor.

-Uluslararası toplumsal facialar üzerine milli yas

Öte yandan uluslararası camiada yankı uyandıran toplumsal facialar üzerine de milli yas ilan edilerek, bayraklar yarıya indiriliyor. Milli yas kararı, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünün teklifi üzerine Başbakanlıkta yapılan değerlendirmenin ardından gerekli görülmesi halinde alınıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı sebebiyle 14 Ocak 2012'de, Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunamide hayatını kaybeden Japonlar için 18-21 Mart 2011'de Türkiye'de ulusal yas ilan edilerek, bütün yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270