Öne Çıkanlar haber manisa haberleri haberler haberi

Terör elebaşından 'alçakça' talimat.. İşte o telsiz konuşmaları

Güvenlik güçleri, bölücü terör örgütünün Hakkari bölgesindeki elebaşı Fehmi Atalay'ın telsiz görüşmelerine ulaştı.

Terör elebaşından 'alçakça' talimat.. İşte o telsiz konuşmaları
 Güvenlik güçleri, bölücü terör örgütünün Hakkari bölgesindeki elebaşı Fehmi Atalay'ın telsiz görüşmelerine ulaştı. Görüşmelerinde, "sonbahar ve kış dönemi 2011 ve 2012 yıllarındaki gibi geçerse bozguna uğrarız" itirafında bulunan Atalay, zorda kalınması durumunda ise sivil halkın canlı kalkan olarak kullanılabileceğini belirtiyor.
Atalay'ın ele geçirilen telsiz görüşmeleri, bölücü terör örgütünün içine düştüğü zor durumun, itirafı niteliğinde.

Örgütün Hakkari bölgesindeki ele başı olan Fehmi Atalay, yaptığı telsiz görüşmelerinde, zor durumda kalınması durumunda hiç çekinmeden bölgedeki halkın canlı kalkan olarak kullanılabileceğini anlatıyor.

"Güvenlik kuvvetlerinin yaptığı operasyonlara çeşitli sebepler nedeniyle cevap veremedikleri"ni aktaran terörist elebaşı, telsiz görüşmelerinde "Sonbahar ve kış dönemi 2011 ve 2012 yıllarındaki gibi geçerse bozguna uğrarız. Doski Vadisi operasyonu bizim için kırılma noktasıdır. Doski operasyonu kırılırsa devlet kırılır. Bu dönemde halka ateşkesten bahsetmeyin, halk içerisinde şehirlerdeki tüm hücreleri silahlandırarak bir hamle daha yapmamız zorunlu hale geldi. Zorlandığımızda halkı canlı kalkan olarak kullanmalıyız" diye açıklamalarda bulunuyor.

Fehmi Atalay ayrıca, şehirlerdeki terörist hücrelere halkın yeterli destek göstermemesi nedeniyle kitlesel eylem ve huzursuzlukların ve halka yönelik psikolojik baskının artırılması talimatını da veriyor.

- "Korucuları aileleriyle infaz edin" emri

Atalay'ın aynı konuşmada korucular için sarf ettiği sözler ise tüyler ürperten cinsten. Atalay, halka baskının artırılması talimatında, "zorluk çıkaranların ve korucuların muhbirlik yaptığı gerekçesi ile derhal aileleriyle infaz edilmesi" emrini veriyor.

Güvenlik kaynakları ise bu infaz emrinin çok rastlanan bir şey olmadığını belirterek, söz konusu emrin teröristlerin ne kadar çaresiz kaldığının bir göstergesi olarak değerlendiriyor.

Fehmi Atalay talimatlarından birinde, "güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlarda sıkışan teröristler için canlı kalkan olarak vatandaşların toplatılması, operasyon bölgelerinde örgüt mensubu teröristler tarafından canlı kalkanlara ateş edilerek, 'Güvenlik Kuvvetleri yaptı' gibi gösterilmesi emrini" yineliyor.

Canlı kalkan olarak bölgeye gelmeye çalışan araçlara görünmeden uzaktan ateş edilerek insanların öldürülmesi ve suçun yine yaygın medya vasıtasıyla "Askerler canlı kalkanlara ateş etti" diyerek askere yıkılması emrini veren Atalay, halkın kışkırtılarak güvenlik kuvvetleri üzerine gitmelerinin sağlanması talimatını da bütün alt birimlerine iletiyor.

Ancak Fehmi Atalay'ın burada da ciddi sıkıntılarla karşılaştığı belirtiliyor. Zira örgütte sözde yönetici durumunda olan bazılarının bu duruma şiddetle karşı çıktığı ve "kimse bizi halkımıza ateş etmeye zorlayamaz" diyerek verilen bu yöndeki talimata uymadıkları da saptandı.

- Yaralı arkadaşlarını ilaçla öldürüyorlar

Fehmi Atalay'a alt birimlerinden gelen raporlarda örgütün ne denli zor durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

Güvenlik güçleri tarafından ele geçirilen raporlarda, örgütün "gönüllü bulmakta zorlandığı", "kış tertiplenmesi için KCK'dan artık yeterli desteği alamadıkları", "Kandil'den para desteğinin kesildiği", "yerleşim yerlerine inmenin şu aşamada çok riskli olduğu çünkü halkın içinden askere anında ihbar gittiği" yönünde bilgiler yer alıyor.

Raporlarda ayırca kendi bölgelerinde eskiden olduğunun tersine yeni katılımların azaldığı, katılanlardan Kandil kastedilerek, güneye gidenlerin de çoğunun kısa bir süre sonra firar ettikleri ve bu bölgeye bir daha uğramayıp batı illerine gittikleri belirtiliyor.

Raporlarda en dikkat çeken nokta ise yaralı teröristlerle ilgili olanlar. Yaralı teröristler için doktora, özellikle de hava bombardımanlarında yaralananların çoğunun vücut ve uzuvlarında ciddi kırıklar oluştuğu için ortopediste ihtiyaç duyduklarını aktaran teröristler, ağır yaralı olanlara bakamadıkları ve mecburen şırınga yöntemiyle (altın vuruş olduğu değerlendiriliyor) hayatlarına son verdikleri bildiriliyor.

- Örgüt "Hakkari bölgesi"nde kontrolü kaybetti

Öte yandan bölgedeki vatandaşlar ise tehditler ve suikastlerden dolayı gönülsüz de olsa destek verir görüntüsü içerisinde olduklarını güvenlik kuvvetlerine samimi bir şekilde belirtiyorlar. Bölge halkının güvenlik kuvvetlerine verdiği istihbarat ile her gün bir kaç hücresi çökertilen terör örgütünün Hakkari bölgesindeki kontrolünü kaybettiği vurgulandı.

"Doski Vadisi operasyonu bizim için kırılma noktasıdır. Doski operasyonu kırılırsa Devlet kırılır" cümlesini sarf eden Fehmi Atalay'ın sözü de kendilerine döndü. Zira güvenlik güçleri tarafından Doski Vadisindeki teröristlerin direnişi kırılmış, çok güvendikleri doçka mevzileri teker teker imha edilmiş durumda. Güvenlik güçleri teröristlerin inlerine girerek, Dağlıca şehitlerinin kanını yerde bırakmadı.

Terörist başı Atalay, kendini en güçlü gördüğü yerde Doski Vadisi'nde yenilgiye, hezimete uğramasını da terör örgütünden saklanmaya çalıştığı yine telsiz konuşmalarından anlaşılıyor.

- Bayık'ın demeci

Güvenlik kaynakları, terör örgütünün sözde üst düzey elebaşlarından Cemil Bayık'ın dün bir haber ajansına verdiği çok uzun demeci de aslında terör örgütünün çökme noktasına geldiğinin önemli bir işareti olarak değerlendiriyor. Bayık'ın "ortaya savurduğu boş tehditler", içinde bulunduğu ruh halinin ne denli çöküş yaşamakta olduğunun bir göstergesi, yansıması olduğu vurgulanıyor.

Bundan bir hafta önce bölücü terör örgütünün elebaşılarından Murat Karayılan'ın basında çıkan 20 sayfalık çelişkili açıklamaları da Cemil Bayık'a benzer bir ruh hali taşıdığını gösteriyor.

Bayık, açıklamasında bir yandan sözde barış yanlısı bir tutum sergilerken, bir yandan da sıkışmışlığın bir tezahürü olarak Türk Devletine, emniyet birimlerine, güvenlik kuvvetlerine tehditler savuruyor.

Bunların son çırpınışlar olduğu değerlendirilirken, yaptıkları "kalleşçe saldırılar" dışında varlık gösteremeyen terör örgütünün bu süreçte bu türden hain saldırılara devam edeceği anlaşılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270