Öne Çıkanlar haberi haber haberleri sneijder ahberler

Sanayi Bakanı Fikri Işık Volkswagen Jetta ve Caddy'e darbe vuruyor

Bakan Işık, 20 Ekim itibariyle Volkswagen'ın Jetta ve Caddy modellerinin 1.6 dizel seçeneklerinde satış durdurma kararının alınacağını belirtti. Bununla birlikte yerli araç hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca Işık, İsveçli SAAB ile süren işlerin sürdüğünü ve tahmini maliyetin 40 milyon Euro olduğunu söyledi.

Sanayi Bakanı Fikri Işık Volkswagen Jetta ve Caddy'e darbe vuruyor
Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık katıldığı bir televizyon programında şu cümleleri sarfetti:

"Uzun zamandır beklenilen bilgileri sizlerle paylaşalım. Şuan için Volkswagen'da belirlenen iki araç satışı Türkiye'de mevcut. Bu EA189-EU5 araç tipine ait olduğu tespit edilen 2 modelin satışının bu akşam itibariyle durdurulacağını belirtmeliyim. Bu gönüllü bir durdurma kararıdır. Firma ile görüşülerek teknik problemlerin giderilmesi ve gerekli güncellemelerin yapıldığından emin olunduktan sonra satışa tekrar sunulması muhtemeldir. Bu noktada Sanayi bakanı olarak firma tarafından duyarlılık sağlandığından ötürü teşekkürlerimi ediyorum. Bu konuyu yakından takip ediyoruz. Emisyon konusundaki hassasiyetimiz tüm marka ve modeller üzerinde sürüyor. Şuan için Volkswagen'dan Jetta ve Caddy modellerinin 1.6 dizel seçenekleri askıya alındı. Bu da sizlerle şuanda paylaşılmış oldu" dedi.
Bununla birlikte Bakan Işık yerli otomobil hakkında aldığı soru karşısında şu cümleleri kullandı:

"Önümüzde iki seçenek vardı. Tüm sürecin tamamen bizden geçmesi 3 yıl gibi bir süreç ve 1 milyar dolar masraf. Bu da Amerika'yı yeniden keşfetmek gibi bir şey. İkinci yol da bu konuda kendisini ispatlamış bir marka ile birlikte çalışmak. Biz de Saab markası ile hareket ettik bu da 40 milyon Euro gibi bir maliyet ortaya çıktı.

FİKRİ MÜLKİYET TÜRKİYE'NİN OLACAK
Saab alanında kendini kanıtlamış ve şu anda üretim yapmayan bir firma. Şu anda Saab9-3'ün üç modelinin fikri mülkiyet haklarını almak durumdayız. Tüm Ar-Ge'de fikri mülkiyet Türkiye'nin olacak. İsim de Türk olacak. Bizim için bu iş birliğine girmemiz önemli. Bu prototipler çıktı ama bu daha işin başlangıcı. Tabi bu şu anlama gelmiyor. Sadece elektrikli yapacağız ama içten yanmalı motor seçeneğini de göz ardı etmeyeceğiz.

OLAYA SADECE YERLİ OTO DİYE BAKILMASIN
Bu projeyle aynı zamanda teknolojiyi geliştirme görevimizi de yerine götürüyoruz. Dünyaya burada ben de varım diyorsunuz. Lütfen kimse olaya sadece yerli otomobil diye bakmasın. Türkiye geleceğin teknolojilerini üretmeye bu projeyle yakın hale geliyor. Yazılım mesela, siz kendi yazılımınızı geliştirseniz, nesnelerin internetini siz otomotiv teknolojilerine aktarırsanız, diğer tüm konularda da iddialı hale gelirsiniz.

HER 100 KİLOMETREDE 3 LİTRE TASARRUF
Sadece yerli markamız olsun diye yapmıyoruz. Teknoloji geliştirme alanı olarak görüyoruz. Bu teknoloji ile biz ortalama 100 km'de araçlar kaç litre mazot yakıyor, ortalama 5 litre. Biz bu teknoloji ile ortalama 2 litreye indirmeyi planlıyoruz. Bu durumda her 100 km'de 3 litre tasarruf edilmesi anlamına geliyor. İstanbul mesela büyükşehir. Biz büyükşehirlerimizde artık mazot solumak istemiyoruz. Ayda 50-60 liraya İstanbul içinde İzmit'te, Kocaeli'de dolaşabilecek. Emisyon konusunda Türkiye'yi Avrupa'nın da ötesine geçirmiş olacağız. Yakıt tasarrufu yapacağız.

YAN SANAYİ İLE İLİŞKİ

Batarya bizim için çok önemli. Üretimini biz TÜBİTAK olarak yapmayacağız. Şu anda 20 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'nin batarya ihtiyacını karşılayıp, dünyaya satma ihtimalimiz var. Özel sektör ile görüşmelerimiz var. Bunları Türkiye artık yapmak durumunda. Batarya sadece otomotivle sınırlı kalmıyor. Cep telefonuna geçiyorsunuz mesela. Batarya dünyada çok önemli bir alan. Birileri bu işi siyasi diye düşünebilir. İktidarla gelir geçer, baki olan ülkedir. Teknolojinin paradigma geçişi yaşadığı bir dönemde, biz de Türkiye olarak bu alanda kendimizi dahil edebilirsek bu alandaki sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA GELDİ
Bakandan sonra Doğuş Otomotiv'den açıklama geldi ve Volkswagen Jetta ve Caddy modellerinden iki tip aracın satışını durduğu ifade edildi.

Şirketten yapılan açıklamada, "Volkswagen AG yetkilileriyle sürdürmekte olduğumuz görüşmeler neticesinde, tarafımızca alınan kararla gönüllü olarak, Jetta ve Caddy modellerimizde sadece EA189 EU5 1.6 TDI motor tipindeki araçların satışını bu akşam itibarıyla geçici olarak durdurmuş bulunmaktayız. Diğer modellerimizin satışı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır" denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283