Öne Çıkanlar android 6 ios 7 haber mamak belediyesi İstinat duvarı i İstinat duvarı çöktü

PKK 'ya en büyük darbe halktan

Diyarbakır’da halkın devlete desteği tavan yapmış durumda. 2014 yılının ilk dokuz ayında halkın güvenlik güçlerine yaptığı PKK’lı ihbarı bin 866 iken, bu yılın ilk dokuz ayında bu rakam 6 bin 198’e ulaştı.

PKK 'ya en büyük darbe halktan
 Güvenlik şube kayıtlarına göre, HDP ve PKK miting, eylem ve açıklamalarına katılım her geçen gün azalıyor. Yılbaşından bu yana PKK ve HDP etkinliklerine her şehirde ortalama 150-200 kişiden ibaret bir topluluk katılıyor. Bu sadece Ankara'daki saldırıdan sonra şehirlerde bin 500-2 bin kişiye ulaşmış. Ancak bu kadar provokatif saldırıya rağmen yine de örgüt 90'lı yıllardaki gibi binlerce kişiyi harekete geçiremiyor artık.
ÇÖZÜM SÜRECİ İŞE YARADI
Halk, Çözüm Süreci'nde barış sürecinin getirdiği huzur ve refah artışının tadını almış ve bir daha çatışma ortamına girmek istemiyor. Artık, devlete değil PKK'ya tepki gösteriyor. Çünkü devlet 90'lardaki halkın tamamını kapsayan güvenlikçi konseptini yerine artık sadece PKK'lıları hedef alıyor ve halk bunu görüyor.

DEVLETİN YANINDALAR
7 Haziran sonrasında başlanan süreçte devletin terör örgütüne karşı silahlı güç kullanmasına, halkın büyük desteği var. Halk, PKK terörünün korkusunda yaşamak istemiyor ama güç kimdeyse bölgede ondan yana oluyor. Bu, bölgenin acı bir gerçeği. 7 Haziran seçimleri sonrasında devlet gücünü gösterince, halk PKK'ya karşı daha rahat hareket etmeye başladı. 7 Haziran sonrasında, halkın PKK'lı ihbarında adeta patlama yaşandı. Örneğin, Urfa'da 7 Haziran öncesindeki dört ayda halkın yaptığı ihbar sayısı 180 iken, 7 Haziran sonrası dört ayda 489'a çıkmış. Yani bir anlamda vatandaşın PKK'ya olan tepkisi, yaklaşık yüzde 300 artmış. 7 Haziran sonrası yapılan operasyonlarda, her ilçe ve ilde ortalama 20-30 örgüt yönetici tutuklanarak, PKK'nın eylem gücü oldukça kırılmış.

DİYARBAKIR'DAN PKK'LI İHBARI
Gözlerin çevrildiği Diyarbakır'da da halkın devlete desteği tavan yapmış. 2014 yılının ilk dokuz ayında halkın güvenlik güçlerine yaptığı PKK'lı ihbarı bin 866 iken, bu yılın ilk dokuz ayında bu rakam 6 bin 198'e ulaşmış. Üstelik ihbarlar yüzde 95 oranında doğru. 

HALK 7 HAZİRAN SONRASI GERÇEĞİ GÖRDÜ
PKK'nın terör eylemleri, bölge ekonomisini de vurmuş ve halk bu yüzden de PKK'ya tepkili. Çözüm Süreci'nin halkta umut yarattığını ancak terör ve Ankara'daki saldırının bölgede vatandaşlar ve işadamlarında korku yarattığını belirten MÜSİAD Şanlıurfa Şube Vekili Sıtkı Aloğlu "Halk PKK terörü istemiyor" diyor. MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet N. Kasap ise şunları söylüyor: "Bölge halkı, silahların susması ve sivil siyaset için HDP'ye oy verdi ama 7 Haziran sonrası HDP'nin meclise girmesiyle PKK'nın devre dışı kalacağı beklentilerini karşılamadı. Olaylarla birlikte inşaat sektörü durdu, gıda pazarlama ve lojistikte çekler karşılıksız çıkıyor, turizm bitti. Bölgede eskiden devlet terörüne lanet ediyorduk, şimdi PKK. Bir yandan barış diyor diğer yandan farklı düşünen insanları tehdit ediyor" 

AİLELER ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKTI
PKK'nın çocukları şehir eylemlerinde kullanmaması için, bir taraftan aileler uyarılırken diğer taraftan gençlerin enerjilerini atabileceği spor ve kültür merkezleri de açılıyor. Diyarbakır Valiliği ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte 16 milyon yatırımla yaptığı onlarca spor ve çekim merkezi bunların en iyi örneklerinden. Diyarbakır Valiliği, olaylara karışan bin 132 çocuktan her birinin ailesine Kabahatler Kanunu kapsamında 232 TL ceza kesince, bu çocukların sadece 77'i ikinci kez suça karıştı. Bunların 91'i de 12 yaş altı çocuklar olması dikkat çekici.

KAYNAK: STAR GAZETESİ 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270