Öne Çıkanlar haber haberi haberleri sneijder ahberler

O ülke TL'ye geçiyor!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), para birimini değiştirmeye hazırlanıyor. Güney Kıbrıs tarafıyla yürütülen müzakereler kapsamında KKTC'nin Türk Lirası'ndan Euro'ya geçecek. Konuyla ilgili konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Euro'ya geçişin en kısa sürede gerçekleştirilmesi için AB yetkilileriyle çalıştıklarını söyledi.

O ülke TL'ye geçiyor!
 Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, TL'den Euro'ya geçmeye hazırlanıyor. Güney Kıbrıs'la başlayan müzakereler kapsamında AB para birimi Euro'ya geçecek olan KKTC, böylece TL kullanmayacak.
ÖNCELİKLE RUMLARLA ANLAŞMA YAPILACAK

Ada'da sağlanacak muhtemel bir çözüme hazırlık kapsamında AB uzmanlarının Kuzey Kıbrıs'a gelerek yetkililerle görüşerek konunun detaylarını masaya yatırması bekleniyor. Rum tarafının Avrupa Birliği'ne üye olması nedeniyle olası bir birleşme durumunda KKTC'nin ortak para birimi ve gümrük birliği gibi ekonomik konularda AB'ye uyum sağlanması gerekiyor. Uyum sürecinin Rumlarla sağlanacak anlaşma sonrası hayata geçeceği belirtiliyor.

"EN KISA SÜREDE TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ"

Türk Lirası'ndan Euro'ya geçişle ilgili açıklamalarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çalışmaları yürütmek üzere AB uzmanlarından oluşan bir komite kurulacağını söyledi. Akıncı, sürecin en kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

TL, 1 YIL BOYUNCA YÜRÜRLÜLÜKTE OLACAK

Yapılan hazırlığın çözüme yönelik olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı, anlaşmanın imzalanması durumunda KKTC'nin yıl daha TL'yi kullanacağını ifade etti. Akıncı, " Euro'ya geçiş, gümrük birliği ve diğer uyum çalışmalarının referandumda "evet" çıkmasından sonraya bırakılabilecek işler olmadığına işaret ederek "Bu bir süreç, Euro'ya geçiş ve gümrük birliği ilk aşamayı oluşturacak, ardından sağlık, çevre ve diğer konularda AB'ye uyum süreci gündeme gelecek" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'YLE GÖRÜŞECEĞİZ"

Konunun Türkiye ile istişare edileceği bilgisini veren Akıncı, gümrük mevzuatınınsa vakit kaybedilmeden değiştirilerek "yeşil hat"ın ortadan kaldırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283