Öne Çıkanlar haber ios 7 taner yıldız haberleri sneijder

Mehmet Giray Han kimdir, nasıl öldü? Mehmet Giray ve Fahriye Sultan evlendi mi?

Mehmet Giray Han kimdir? Mehmet Giray Han nasıl ve ne zaman öldü? Fahriye Sultan ile büyük aşk yaşayan Mehmet Giray Han bu aşk yüzünden esir düştü. Mehmet Giray ve kardeşi ile zor zamanlar yaşadı. Mehmet Giray ve Fahriye Sultan evlendiler mi? Kösem Sultan dizisi ile izleyenleri ekranlara toplayan dizide merak edilen soruların cevabı sitemizde yerini bulmaya devam ediyor.

Mehmet Giray Han kimdir, nasıl öldü? Mehmet Giray ve Fahriye Sultan evlendi mi?
 Mehmet Giray Han kimdir, nasıl öldü? Fahriye Sultan ile yaşadığı aşk ile Osmanlı dönemine damga vuran isim oldu. Mehmet Giray kardeşi Şahin Giray ile tahta geçmek için elinden yapsalarda onlar bir türlü buluşamadı. Mehmet Giray Han nasıl öldü?

 Şahin Giray Han 'na ne oldu? Myhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisinin başlamasıyla birlikte taihe olan ilgi çok daha yoğun oldu. 1.Ahmet Han'ın döneminde her zaman olduğu gibi bu dönemde taht kavgaları devam etmiştir. 1.Ahmet Han 'ın hayatında da Şahin Giray ve Mehmet Giray Han engel olmak istedi. Çiçek hastalığı geçiren Sultan Ahmet Han ölümden döndü bu süreçte ise Şahin Giray Han tahta geçmek için elinden geleni yaptı.

 Mehmet Giray ve Şahin Giray 'ın sonuna ne oldu?Mehmet Giray kimdir? Kösem Sultan'ın başlamasıyla birlikte tarihin tozlu sayfaları yeniden karıştırılıyor. Sultan Ahmet Han'ın hayatıyla birlikte kardeşlerinin hayatı da oldukça merak konusu oldu. Bunlardan birtanesi de Mehmet Giray Han oldu. Kadir Doğulu 'nun canlandırdığı Mehmet Giray Han 'ın hayatı da merak konusu oldu

Sultan Ahmet Han'ın kardeşlerinden Mehmet Giray kimdir? Kadir Doğulu 'nun canlandırdığı Mehmet Giray Han'ın tahta çıkıp çıkmayacağı yada nasıl öldüğü merak konusu oldu. İşte Mehmet Giray Han'ın merak ettiğiniz hayatı vatandanhaber.com farkıyla sizlerle. I. Mengli Giray'ın en büyük oğludur. Olasılıka 1465'da doğmuştur. Yavuz Sultan Selim'in de kayınbiraderidir. 
 

Babasının hanlık döneminde ilk defa bu isimle Kalgaylık (resmi taht varisi șehzade) görevini yaptı.

 

Ocak 1515'de vefat eden babasının yerine tahta geçti. Önce kardeşi Bahadır Giray'ı Kalgay olarak görevlendirdi. Diğer bir kardeşini İstanbul'a gönderdi.

 

Mehmed Giray'ın Osmanlı Sultanı olan ve üvey kızkardeşinin kocası olan Yavuz Sultan Selim ile ilişkileri pek iyi değildi. Yavuz Sultan Selim babası II. Beyazıt'a karsi ayaklanip ona karşı yaptığı seferde yenildiğinde kayınpederi Kırım Hani Mengli Giray'a sığınmıştı. O zaman Kalgay olan Mehmed Giray şehzade Selim'in tutuklanip babası II. Beyazıt'a teslim edilmesini istemişti; ama Mengli Giray bunu kabul etmemişti. Fakat Mehmed Giray Kırım Hanı olduğu dönemde I. Selim doğuda İran Seferi ve sonra Mısır Seferi ile uğraştığı için Kirim Hanlığı ve Osmanlı devleti arasındaki bu soğukluk mütecaviz tavırlar ortaya çıkartmadı.

 

O dönemde gelişme dönemini yaşayan, bir şehir devleti olan Moskova Knezliği ile babası Mengli Giray 1480'de bir saldırmazlık antlaşması yapmıştı ve I. Mehmed Giray'ın ilk yıllainda Moskova knezi III. Vasili (1505-1533) ile arası iyi idi. Fakat Moskova Knezinin rakibi olan Polonya-Litvanya Birliği kralı Sigismund'un gönderdiği kıymetli hediyeler ve ıanadırıcı temsilciler nedeni ile Mehmet Giray Moskova Knezi'ne karşı tutumunu değiştirdi ve I. Mehmed Giray Polonya-Litvanya Birliği Krallığı ile bir antlaşma imzaladı. Moskova Knezliğinin eline geçirmiş olduğu Bryansk, Starodub, Novgorod-Seversk, Putivle ile diğer Litvanya şehirlerini geri vermesini talep etti ve bu talep karşılanmassa bir savaşın ortaya çıkabileceği tehdidini de ortaya attı. Moskova Knezi III. Vasilı Kırım Hanlığı kalgayı olan ve Özi valisi olan Bahadır Han (bazı Rus kaynaklarına göre aynı Kalgay'ın diğer ismi olan Ahmed Han) ile bir gizli komplo yapma planlamasına geçti. Fakat sonra iki ülke arasındaki ilişkiler yumuşamaya başladı. Tam bu sırada Mehmet Giray'ın büyük oğlu Bahadır Han Moskova Knezliğine bir akın yaptı ve Mechesrk ve Ryaan şehirleri ve etraflarını talan etti. Babası olan Kırım Hanı Mehmed Giray oğlunun bir faaliyetinin kendinden izinsiz yapıldığını ilan edip resmen ve açıkça oğlunu kınadı.

 

1519'da Kazan Hanı Mehmet Emin Han çocuksuz ve varissiz öldü ve Kazan Hanı olmak için yapılan çabalar ve çatışmalar sadece Kazan Hanlığı'nı değil etraftaki ülkeleri de kargaşalığa buladı. Moskova Knezi III. Vasıllı Şah Ali Kasım'ı Hanlık için aday olarak tutmakta idi. Önce Moskova Knezliğinin tuttuğu ve Karaçi adıyla bilinen soylu mirza aileleri üyelerinden olan Bulat Şirin adı verilen bir Kazan asiller grubunun desteklediği Sah Ali Kasım hanlığını eline geçirdi. Ama Kazan'daki diğer ilerigelen mızralar grubu onun Ruslara dayanmasından tedirgin oldular. Eski Kırım Hani Mengli Giray 1485 yılında Kazan hani İbrahim Han'ın dul eşi Nur Sultan'la evlenmişti. Bu eşinden Sahip Giray adlı oğlu olmuştu ve bunun Kazan Hanlığı'na olan iddiası Moskova'nın tuttuğu Şah Ali Kasım'ın varışlık iddiasından daha köklü idi. 1519'da Mehmed Giray Moskova Knezi ile babasının imzaladığı anlaşmayı bozarak annesi yarım kardeşi olan Sahip Giray'ın Kazan Hanı olma iddiasını benimsedi. 1521'de Sahip Giray Kazan Hanı olarak tahta geçti ve 1524'de kadar Kazan Hanı olarak saltanat yaptı.

 

1521'de iki kardeş kendi Tatar ordularını birleştirip Moskova üzerine bir akın seferi düzenlediler. Bu akın yolu üzerindeki tüm Moskova Knezliği arazilerini talan ederek ilerlediler. Oka Nehri kıyısında Moskova Knezliği ordusu yaptıkları muharabeden galip çıktılar. Moskova şehri kapılarına kadar ilerlediler ve şehrin çevresini ateşe verdiler. Moskova Knezliği Kırım Hanlığına yıllık bir tazminat vermeyi kabul etti. Bu akın seferi sırasında ele geçen gayet çok sayıda esir Kefe esir pazarında satıldı.

 

Mehmed Giray 1523'de Moskova Knezi'ne karşı bir akına daha başladı. Fakat bu sefer Moskova Knez ordusu toplarla donatılmıştı. Oka Nehri kıyısında yapılan bir muharebe sonunda Kırım tatar süvari ordusu Moskova Knezliği topraklarında ilerleyemedi. Bu sefer akının hedefini Altın Orda kalıntılarını birleştirmek amacı ile Astrahan Hanlığına yöneltti ve Astrahan'ı zaptetti.

 

I. Mehmed Giray Han, Ekim/Kasım 1523'de Astrahan seferinden dönerken Nogay Hanı Mamaı tarafından bir baskınına uğrayıp hayatını kaybetti. Nogaylar Kırım yarımadasına akın yaparak ülkeyi talan ettiler.

 

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsimleri bilinen erkek oğulları şunlardır:Bahadır (babası hayata iken vefat etti); Baba Giray; I. Gazi Giray ; I. İslam Giray; Uzbeg Giray

 

Kızlarından ismi bilineni Aybige Hatun'dur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283