Öne Çıkanlar naniye kim teklif verdi kanlı ay tutulması burç etkileri istanbul elektrik kesintisi android 6 karagül yeni bölüm frgmanı

Kamuda çalışan özel güvenlikçiler ne zaman kadroya geçecek? ÖGG'ye kadro verilecek mi?

Kamuda çalışan özel güvenlikçiler ne zaman kadroya geçecek? Binlerce kişi dört gözle kadroya geçeceğini günü beklerken henüz hükümet tarafından net bir açıklama gelmedi. Özellikle kamuda çalışan binlerce kişi bu haberi merak ile bekliyor. Özel güvenlikçiler ne zaman kadroya geçecek?

Kamuda çalışan özel güvenlikçiler ne zaman kadroya geçecek? ÖGG'ye kadro verilecek mi?
 Özel Güvenlik Görevlilere kadroya geçecek mi? Özellikle kamuda çalışan binlerce özel güvenlik görevlileri ne zaman kadroya geçecek merak ile bekleniyor. Özel güvenlik görevlieri konusunda özel bir çalışma yapılacaktı. Savcı Selim Kiraz'ın ölümünden sonra beklenen kadro henüz gelmedi. Dört gözle hükümet tarafından yapılacak çalışmalar bekleniyor.

 Özel Güvenlik Görevlilerine kadro gelecek mi? Kamuda çalışan özel güvenlikçiler dört gözle kadroya geçmeyi bekliyor. Savcı Mehmet Kiraz'ın ölümünden sonra gündeme gelen kadro önce haziran seçimleri ardından Kasım seçimlerini bekledi şimdi yapılacak çalışmalardan sonra bir kadro gelecek mi merak konusu oldu. Özel Güvenlik görevlilere kadro gelecek mi?

 Kamuda çalışan özel güvenlikçilere kadro gelecek mi? Seçimlerden sonra taşeron işçilerin kadroya geçmesi gündeme geldikten sonra Kamuda çalışan özel güveenlikçilere kadro gelecek mi gelmeyecek mi merak ediliyor. Özel Güvenlikçiler özellikle de kamuda çalışan özel güvenlikçilerin merak ile beklediği kadro ne zaman gelecek.

Kamuda çalışan özel güvenlikçilere kadro gelecek mi? Bugün gündemde yer alan taşeron işçilerinin kadroya geçmesi konusunda çalışma başlatıldı. Günlerdir hatta aylardır özel güvenlikçilerin kadroya geçmesi söz konusuydu ama bu süreç ile ilgili henüz somut adımlar atılmadı. Peki 200 bin taşeron işçilerinin kadroya alınacağı listede Özel güvenlik güçleri var mı?

Özel Güvenlik Görevlilerine kadro gelecek mi? Özellikle kamuda çalışan özel güvenlikçiler için kadro bekleniyordu. Özel Güvenlikçiler 7 Haziran Genel Seçimler sonrasına gözlerini dikmişlerdi ama hükümet bir türlü kurulamadı ve bu durum yeniden erken seçimi tetikledi. 1 Kasım Genel Seçimler sonrasında bir kez daha binlerce kişi dört gözle özel güvenlikçilere kadro gelecek mi sorusunun cevabını bekliyor.

Özel Güvenlik Görevlilerine kadro gelecek mi? 1 Kasım seçimlerinden önce partilerin vaadleri çok büyük önem taşımıştı.  Taşeron işçiler kadar büyük sıkıntı olan Özel Güvenlik Görevlileri de merak ile kendilerine kadro gelip gelmeyeceğini heyecan ile bekliyorlardı. Peki 1 Kasım seçimlerinden sonra özel güvenlikçilere kadro gelecek mi?

Özel Güvenlikçilere seçim öncesi kadro gelecek mi? 7 Haziran genel seçimlerden sonra hiç bir partinin tek başına iktidar olmaması ve hükümetin kurulmamış olması bazı durumları rafa kaldırmıştı.  Özel Güvenlikçilerde uzun bir süredir kadro bekliyordu ama bu kadro ne yazık ki masaya gelmedi. Erken seçim öncesinde özel güvenliklere kadro gelecek mi?

 Kamu Kurumlarında  çalışan özel güvenlikçilere kadro verilecek mi? ÖGG ne zaman kadro gelecek? Yeni düzenlemeler nedir? Detaylar haberimizde... 
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul Adalet Sarayı’nda şehit edilmesinin ardından, sayıları her geçen gün artan özel güvenlik firmaları ve özel güvenlik görevlileri tartışma konusu oldu.Cumhurbaşkanı Erdoğan da kamu kurumlarındaki özel güvenliğin durumunun gözden geçirilmesi ve gerekirse kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Özel güvenlik uzun süredir İçişleri Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı bir konuydu. Jandarmayı İçişleri Bakanlığı’na bağlayan yasal düzenlemede de konuyla ilgili çalışma yapılmış ama Meclis gündemine gelmemişti.

Özel güvenlik konusu, 17-25 Aralık sürecinden sonra gündeme geldi. Özel güvenlik sertifikası alanların sayısının 1 milyonu aştığı, bunların 280 bininin aktif olarak çalıştığı ifade ediliyor. Emniyet Teşkilatı’nın 270 bin personeli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ‘güvenlik görevlisi’ adı altında faaliyet gösteren bu kadar büyük bir kitlenin denetimsiz ve standart dışı olamayacağı belirtiliyor. Bunların 180 bininin kamu kurumlarında görev yaptığı ve 80 bininin silah taşıdığı vurgulanıyor. Bu personelin; fiziki yeterlilik, sosyo psikolojik açıdan denetimleri de sağlıklı yapılamıyor. Buna, aldıkları düşük ücretler ve olumsuz çalışma şartları da eklendiğinde sorun daha da büyüyor. Bir yetkili, bu konuyla ilgili “Özel güvenliğe çoğunlukla kalıcı bir meslek olarak bakılmıyor. Gençler askere gitmeden önce asgari ücretle çalışabilecekleri geçici bir iş olarak görüyor. Ya da emekli olduktan sonra ek bir iş olarak düşünülüyor. Standartlar çok kötü. Silah teslim ettiğiniz adamları, testten geçirmeniz lazım. Belli koşulları olmalı” değerlendirmesinde bulunuyor.

ALTERNATİFLİ ÇÖZÜM

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve güvenlik bürokrasisinin hazırladığı taslak çalışmanın, seçim sonrasında siyasi iradenin vereceği karara göre gündeme getirileceği belirtiliyor. Taslak çalışmanın ayrıntılarında şunlar var:

KAMUDA İSTİHDAM: Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak adlandırılan özel güvenlik firmalarına bağlı, özel güvenlik elemanları istihdam edilmeyecek. Kurumlar, isterlerse kendisi ‘güvenlik’ kadrosu oluşturacak.

POLİSLİĞE GEÇİŞ: Güvenlik elemanları arasında yaş, eğitim, fiziki yeterlilik gibi kriterleri karşılayanlar, sınavla Emniyet Teşkilatı’na polis olarak girebilecek. Üniversite mezunları arasından seçilecek bu adayların polisliğe başvuru kriterlerini taşıması gerekiyor. Sınavı geçenler 1 yıl polis eğitim merkezlerinde eğitime alınacak.

KORUMA MEMURU: ‘Koruma memurluğu’ sistemi de gündeme alındı. Polis dışında bir kadro olarak düşünülen koruma memurları; stadyumlarda, üniversitelerde, hastanelerde ve bazı hassas kurumlarda görev yapacak.

SİLAHLI-SİLAHSIZ: Koruma memurlarının hepsinin silah taşıması gerekmiyor. Bazı kurumlarda koruma memurları, ateşli silah yerine, şok tabancası gibi ateşsiz silah ve özel ekipmanlar taşıyacak.

ÖZEL SEKTÖR: Özel sektör firmalarına “Koruma görevlilerinizi kendi kadrolarınızda istihdam edin” denilecek. Bu düzenleme yürürlüğe girdiğinde özel güvenlik firmalarının çoğunun kapanacağı düşünülüyor.

EĞİTİM YETERSİZ MEVZUAT TAMAMLANSIN
CUMHURBAŞKANI'NIN AÇIKLAMALARINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
Sektördeki istihdam AK Parti vizyonuyla sağlandı. Özel güvenlik sektörü 10 yıllık değerlendirme yapıp sektörle ilgili refomları gözden geçirebilir. Eksiklikler ortaya çıkar, tedbirler alınır. Kritik noktalarda emniyet birimleri devreye alınabilir ama sektörün geldiği bu noktadan gerileme olacağını düşünmüyorum.

ADLİYE'DE BİR GÜVENLİK ZAFİYETİ OLDU MU SİZCE?
Oradaki olaya ilişkin güvenlik prosedürlerinde aksama var mı yok mu bilmiyorum. Sektörün Batı'da olduğu gibi uzmanlaşması (havalimanı, adliye, eğitim kurumları, toplu taşıma...vs) gerekir. Mevzuatımızda böyle bir şey olmadığı için ve aşırı rekabetten dolayı şirketler de bu alana yatırım yapamıyor. Kamu İhale Kurumu'nun fiyatı esas alan ihaleleri de etkili. Uzmanlaşma olmayınca personel de formasyon alamıyor. Kurumsallaşmanın bir maliyeti var. Bunu çok fazla kişi göze alamıyor.

KAÇ SAAT EĞİTİM VERİLİYOR?
Maksimum 120 saat, 90 saat de var. Bu eğitimi alan güvenlikçi oluyor ama bu yeterli değil.


 Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adalet Sarayı'nda şehit edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kamuda özel güvenlikçi uygulamasına son verilmesi çağrısı sonrası, İçişleri Bakanlığı'nin özel güvenlik elemanlarının polisliğe geçişi için yaptığı hazırlıkları son aşamaya geldi. 
Özel güvenlik uygulaması üzerinde uzun zamandır çalışan İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çıkışının ardından çalışmalarını hız verdi. Bakanlığın, kamu kurum ve kuruluşlarında özel güvenlik elemanları istihdam edilmemesi yönünde çalışma yürüttüğü öğrenildi.

1 YIL EĞİTİM ALACAKLAR

Çalışma, halen özel şirket elemanı olarak kamu kurumlarında istihdam edilen güvenlik elemanları arasında yaş, eğitim, fiziki yeterlilik gibi kriterleri karşılayanların, sınavla Emniyet Teşkilatı'na polis olarak girmesini öngörüyor. Sınavı geçenler, 1 yıl polis eğitim merkezlerinde eğitim alacak. Sayıları 233 bin 457'yi bulan özel güvenlik elemanlarından üniversite mezunu olanlar polisliğe geçiş yapabilecek.

İŞTE ŞARTLAR

HABERTÜRK, polisliğe geçmek isteyen özel güvenlik görevlerinde aranacak şartlara ulaştı. İşte o şartlar:

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

-En az 4 yıllık yüksek öğretim kurumundan mezun olmak.

-Askerliğini yapmamış erkekler ile kadın adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

-Erkekler için 167 santimetreden, kadınlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.

-Sağlık yönünden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği'nde belirlenen şartları taşımak.

-Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak.

-Fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma bulunmaması. Bu suçlardan idari yaptırım ya da hüküm giymemiş olmak.

-Kasten işlenen bir suçtan dolayı 6 ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahküm olmamak.

-Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye olmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek.

-Terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.

-Herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.

-Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

-Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

-Herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270