Öne Çıkanlar haber haberi haberleri haberler sneijder

Doğum yardım parası ne kadar, nereden alınıyor? İşte şartları..

Doğum yardım parası ne kadar? Doğum yardım parası verilmeye başladı. Binlerce kişi doğum yardım parasını almaya başladı. Ailelere rahat nefes aldıran o doğum yardım parası için aileler başvurdu ve paralarını aldı. Bu durumdan hiç haberi olmayan aileler araştırmaya başladı. Doğum yardım parası ile ilgili hiç bilinmeyenler ve merak edilen o soruların yanıtı..

Doğum yardım parası ne kadar, nereden alınıyor? İşte şartları..
 Doğum parası verilmeye başlandı. Doğum yardım parası nasıl nereden alınır, ne kadar? Hangi tarihten sonraki doğumlar için geçerli? Binlerce aile doğum yardım parasını alırken alacak olan aileler şartları ve nereden alacaklarını merak ediyor.  Doğum parası ne kadar?

 Doğum Yardım parası ne kadar? Doğum yardım parası nereden ve nasıl alınır? Binlerce aileyi yakından ilgilendiren doğum yardım parası için binlerce aile başvuruda bulundu. Doğum yardım parası nasıl alınır? Doğum yardım parasını bir çok aile almaya başladı. Bazı şartları elbette mevcut en doğru bilgiyi yine SGK 'dan rahatlıkla öğrenebileceksiniz. Çocuk parası nasıl alınır? Doğum yardımı için canlı doğumun 15 Mayıs'Tan sonra gerçekleşmiş olması gerekir. İşte ayrıntıları.

  Doğum yardım parası verilmeye başlandı. Binlerce kişinin yararlanabileceği doğum yardım parası için hükümet düğmeye bastı. Doğum yardım parsını kimler alabilir? Torba kanunun çıkmasıyla birlikte özellike çalışan annelere rahat bir nefes aldıran doğum yardım parası yani çocuk parası nereden nasıl alınır?

 Doğum yardım parası nasıl alınır? Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından ilk mayısta uygulamaya konulan "Doğum Yardımı" programı kapsamında vatandaşlar, ödemelerini almaya devam ediyor. Çocuk parası nasıl alınır?

 Doğum yardım parası ne kadar? Çocuk parası için başvurular başladı. Binlerce aileyi etkileyen çocuk parası için aileler nereye nasıl başvuru yapacaklar haber detayında yerini aldı. Bununla birlikte çalışan annelere yönelik hibe yardımı da destekçi olarak annelere verilecek.

Doğum yardımından nasıl faydalanılır, doğum yardımı başvuru şartları nelerdir? Doğum yardımına kimler başvurabilir? Tüm bu soruların yanıtını Meydan gazetesi yazarı Dr. Mehmet Bulut veriyor... 

Muğla'da doğum yardım başvurusunda bulunan ailelere paraları verildi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, 2 bin 548 aileye toplam 1 milyon 548 Bin lira ödeme yapıldığını söyledi.
DOĞUM YARDIMI NEDİR, NASIL ALINIR, KİMLER DOĞUM YARDIMI ALABİLİR, DOĞUM YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Yasalaşarak yürürlüğe giren Aile Paketi'nin en önemli maddelerinden birisi de doğum yardımı. Peki, doğum yardımı nedir? Kimler, nasıl yararlanacak? Meydan Yazarı Dr. Mehmet Bulut yazdı...

Doğum yardımı hem memurlar hem de işçiler için farklı şekilde uygulanmakta iken yürürlüğe giren Aile Paketi ile uygulamada birliktelik sağlandı. Artık devlet, işçi-memur ayrımı olmaksızın herkese doğum yardımı yapacak. 

Ancak uygulanacak paketin yürürlük tarihi ve tutarları açısından bazı soru işaretleri mevcut. 

Ayrıca başta belirtelim ki Devletin asli görevi, ailelere doğum başına para vermekten öte dünyaya getirdikleri çocuklara güzel bir gelecek sağlamaktır. Bunun için de hem kişi başına milli gelirin artırılması hem de yaşanabilir bir ortam sağlanması gerekmekte. Ama ne yazık ki şu an itibariyle bu imkânların çok gerisindeyiz. 

Bugün sizin doğum yardımından faydalanacaklar, şartları, tutarı, çocuk sayısı, kârda veya zararda olanlar hakkında kafanızdaki soruları gidermeye çalışacağım. 

Doğum Yardımından Kimler Yararlanacak? 

Öncelikle doğum yardımından tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilecek. Bunun yanı sıra doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların üçüncü dereceye kadar olan altsoyları da doğum yardımından yararlanmak için başvuruda bulunabilecekler. 

Yani ülkemizde yaşayıp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı çiftlerin doğum yardımından yararlanması söz konusu değil. 

Peki, çiftlerden birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, birisi yabancıysa ne olacak? 

Bu durumda da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne veya babaya doğum yardımı yapılacak. 

Şayet hem anne hem de baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise doğum yardımı sadece anneye yapılacak. Yani gerçekleşen doğum nedeniyle hem anneye hem babaya ayrı ayrı doğum yardımı yapılmayacak. 

Ayrıca doğum yardımında Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK'ya) kayıtlı olma gibi bir şart yok. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi'nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak.

Doğum Yardımının Tutarı Ne Kadar?

Öncelikle belirtelim ki doğum yardımından faydalanılabilmesi için doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Yani çocuğun canlı olarak dünyaya gelmesi şart. Şayet düşük nedeniyle doğum gerçekleşmemişse doğum yardımı alınamayacak. Buna karşın çocuk sağ olarak doğmuş ancak kısa süre sonra hayatını kaybetmişse yine de doğum yardımı alınabilecek. Umarım bu ihtimal kimsenin başına gelmez ve herkes çocuğunu sağlıklı bir şekilde kucağına alır.  

Bu şekilde canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacak. Bu tutarları artırmaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı müştereken yetkili. Yani bahsedilen tutarların ilerleyen dönemlerde artması da mümkün. Zaten söz konusu tutarlar Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük kalmakta. 

Doğum Yardımında Kim Kârda Kim Zararda? 

Doğum yardımı daha önceden memurlara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre yapılmaktaydı. Ancak Aile Paketiyle 657 sayılı kanundaki doğum yardımı da yürürlükten kaldırıldı. 

Eski düzenlemeye göre devlet memurlarına 2015 yılı için doğum yardımı olarak 198,27 TL ödeniyordu. Ayrıca doğum yardımı çocuk sayısına göre değişmiyordu. Yeni düzenlemeye göre, doğacak birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için ise 600 TL doğum yardımı ödenecek. Bu durumunda memurlar için, doğum yardımı; birinci çocuk için 101,83 TL, ikinci çocuk için 201,83 TL ve sonraki her çocuk için 401,83 TL daha fazla yapılmış olacak. 

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre doğum nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmışsa ve kararlaştırılan tutar Aile Paketindeki tutarlardan az ise aradaki fark kendilerine ödenecek. 

Özel sektörde çalışanların durumu ise farklı. Özel sektördeki bir işçi doğum yaptığında patronu iş sözleşmesine dayanarak doğum yardımı yapabiliyordu. Bundan sonra patronlar nasıl olsa devlet yardımda bulunuyor diyerek doğum yardımı yapmama yolunu seçebilirler. 

15 Mayıs'tan Önce Doğum Yapmayın 

Doğum yardımında önemli bir nokta bulunmakta. Aile Paketinde yer alan doğum yardımı yasalaşmasına karşın şu an uygulanmıyor. Sebebi ise garip bir karar ile yürürlük tarihinin 15 Mayıs 2015 olarak belirlenmesi. Dolayısıyla 14 Mayıs ve öncesinde doğum yapacaklar ne yazık ki doğum yardımı alamayacak. O yüzden imkanınız varsa doğum tarihinizi buna göre belirleyin…

Uygulamaya ilişkin detaylı bilgi almak isteyenler, ücretsiz hizmet sunan “Alo 144 Sosyal Yardım Hattı”nı arayabilir veya aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine başvurabilir.
MeydanGazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270