Öne Çıkanlar haber manisa haberleri haberler haberi

Demirtaş'tan 'ateşkes' açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a "terör örgütü PKK'nın ateşkes ilan edeceği" iddiaları soruldu

Demirtaş'tan 'ateşkes' açıklaması
 Hal Yasası'nın yeniden gözden geçirilmesi için parlamentoda ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Demirtaş, Bayrampaşa'daki İstanbul Yaş Meyve Sebze Bostan Komisyoncuları ve Tüccarları Derneği (İSMEYDER) Başkanı Nevzat Dayan'ı ziyaret etti. Burada esnafla bir araya gelen Demirtaş, daha sonra sebze-meyve halini gezdi. Demirtaş, kendisine ikram edilen meyvelerden tattı.

Esnafın sorunlarını dinleyen Demirtaş, küçük üreticiyi koruma yönünde verdikleri yasa tekliflerinde büyük bir dirençle karşılaştıklarını savunarak, "Türkiye'deki tarım politikaları, özellikle küçük üreticiyi bitirmeye dönüktür. Bunun sebebi de küçük esnafın fazla olması, fiyat ve üretimlerin kontrol edilememesinden kaynaklanıyor. Mevzu, domatesi, salatayı ucuz yeme mevzusu değil. Tarım bir kültürdür. Siz küçük üreticiyi bitirdiğiniz zaman ülkenin kültürünü de bitiriyorsunuz. Hal esnafının ve üreticilerinin birlik oluşturmaları çok önemlidir. Bunu sonuna kadar destekliyoruz. Hal Yasası'nın yeniden gözden geçirilmesi için parlamentoda elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "terör örgütü PKK'nın ateşkes ilan edeceği" iddialarını hatırlatması üzerine Demirtaş, şöyle dedi:

"Hepimizin en büyük sorunu barış mevzusudur. Bu mevzuyu çok önemsiyoruz ve önceliyoruz. Bir an önce ölümlerin durması için de çok çaba sarf ediyoruz. Elimizde somut bir bilgi ve veri yok. Fakat bugüne kadar getirdiğimiz çaba ve çalışmalarımız umutlu olmamazı gerektiriyor. Barışa dair hiç kimsenin umudunu yitirmemesi lazım. Bu kadar insan her gün canını verirken hiçbir şey olmamış gibi işimize bakamayız. En azından geçici de olsa çatışmaları durdurabilsek ve sonra kalıcı barışa doğru etkili bir siyaseti üretebilsek, bu, ülkemiz adına en büyük kazançtır."

Partililer ve İSMEYDER üyeleriyle hali gezen Demirtaş'a, HDP milletvekilleri Sezai Temelli ve Celal Doğan da eşlik etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283