Öne Çıkanlar haberi haber haberleri sneijder ahberler

Başbakan Ortak Yayında Konuştu

"Anadolu Soruyor" Adlı 48 kanalın ortak olarak verdiği programda konuşan Başbakan Davutoğlu Önemli açıklamara yer verdi.

Başbakan Ortak Yayında Konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu,Programın açılış bölümünde, medyayı bütünüyle saygın bulduğunu ancak Anadolu'nun bütün köşesinde vatandaşlara uluşan Anadolu medyasının kendileri için apayrı bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Programın, 48 yerel kanalda yayınlandığını belirten Davutoğlu, bütün bu kanal çalışanları ile ekranları başında programı izleyen vatandaşları selamladı.
Siyasetin her zaman yerelden başladığını, ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:
"Türkiye'de yerel medyanın gücü bazen anlaşılamıyor ama biz bunun idrakindeyiz. Yerel medyanın insanlara ve yereldeki vatandaşlarımıza dokunuşu başkadır. Ben bazen uydu üzerinden takip ediyorum, çok sıcak, çok samimi görüyorum. Hiçbir sunilik yok. Yani ulusal medyada bazen tercihler olabiliyor daha profesyonel görünüm var ama yerel medyada güzel olan hasbilik, doğallık ve o değişik kanallar arasında geçerken her bir bölgenin küçük bir lehçe farkları var, bunlar bile insana zevk veriyor. Biz Türkiye'de bir kilimin desenleri, her bir rengin, her bir örgünün değer taşıdığı çok kıymetli nadide bir eseriz hep beraber Türkiye olarak."
Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de toplumsal kutuplaşmadan bahsediliyor. Medyanın özgür olmadığından, farklı kesimlerin kendini özgür hissetmediğinden, öteki dediğimiz kesimler arasındaki uçurumun daha da büyüdüğünden bahsediliyor. Urfa'daki barış ve kardeşlik ortamını, varsa endişeli guruplar, 1 Kasım sonrasında izole edilebilecek mi? Türkiye'de yeni barış havası olacak mı?" şeklinde bir soru ve Şanlıurfa mitingine ilişkin kanaatini sorması üzerine, şunları kaydetti:
"Şanlıurfa, kadim kültürümüzün her haliyle tecessüm ettiği, yaşandığı, hissedildiği, bakın bu ortam bile mağaranın içinde, doğal bir mağaranın içinde yayın yapıyoruz, tabiatın doğanın bütün nimetleriyle insanoğluna bahşedildiği, ilk üniversitenin kurulduğu Harran'da, yerel kültürler itibarıyla İbrahim-i geleneğinin doğduğu yer. Tevekkülün, imanın, tevhidin, bizi biz yapan bütün değerler arka arkaya sıralansa her birisinin ifade ettiği anlam, Şanlıurfa'da mevcut. O anlamda Şanlıurfa'ya ayrı bir heyecan, ayrı bir hürmet duyuyorum. Aynen Kudüs'e, Medine'ye, Mekke'ye gidiyor hissini, Şanlıurfa'da yaşarsınız. Burası da Peygamberler diyarı. Hazreti Peygamber'in ecdadının diyarı. Hazreti İbrahim'in, ateşe yürüyen, adalet gereği yürüyen bir ahlak abidesinin diyarı olması hasebiyle de bize bugün ışık tutan şehir. Dediğiniz gibi bir barış şehri. Asırlarca her ırktan, kültürden insanların bir arada yaşadığı ve işgale uğradığında da Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı ile o işgale direndiği bir şehir. Şimdilerde Şanlıurfa'nın ruhuna daha fazla ihtiyacımız var. Çevremizdeki ülkelerin inanç, mezhep etnisite farkı sebebiyle parçalandığı bugünlerde, Şanlıurfa'nın bütünleştirici ruhuna daha fazla ihtilacımız var. Onun için miting yapacağımız illerin içine Şanlıurfa'yı özellikle ekledim ki bütün bunları paylaşabileyim."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283