Öne Çıkanlar android 6 haber ios 7 haberleri gs

Ankara'da ölenler şehit statüsüne mi alındı?

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için, terör mağdurlarına yönelik kanun kapsamında birtakım haklar verilip adımlar atılacağını söyledi.

Ankara'da ölenler şehit statüsüne mi alındı?
 Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, terör olaylarında hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına birtakım haklar tanınması, bu kişilerin şehit statüsüne alındığı gibi birtakım haberler üzerine spekülasyonlar yapıldığını belirterek, "Terörle mücadele ederken hayatını kaybeden güvenlik birimlerimiz elbette bu statüde ama terör olaylarında hayatını kaybeden sivillere dönük de birtakım haklar tanınması, bunun için de 'terör mağdurları' diye terörden mağduriyet yaşamış olan vatandaşlarımıza dönük önceki yıllarda bir kanun çıkardık. Bu olayda (Ankara'daki terör saldırısı) hayatını kaybeden vatandaşlarımız için de elbette bu kanunla ilgili birtakım haklar verilecek ve adımlar atılacak. Bunu, birilerinin de yanlış birtakım yerlere çekmesi de doğru olmaz" dedi.
Akdoğan, Etimesgut Devlet Hastanesi temel atma törenindeki konuşmasına "Ankara'da gerçekleşen menfur terör eyleminde hayatını kaybeden canlarımıza bir kez daha Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyorum, bütün yaralılarımıza Allah'tan şifa diliyorum" sözleriyle başladı.

Bugünlerin acıyı paylaşma günü olduğunu belirten Akdoğan, bu yüzden sözü çok uzatmanın doğru olmadığını, bu acının ortak bir şekilde paylaşılması gerektirdiğini ifade etti.

Bundan sonra elbette hayatı normalleştirmek gerektiğine işaret eden Başbakan Yardımcısı Akdoğan, terör örgütlerinin bir amacının da hayatın günlük akışına sekte vurmak olduğunu belirtti.

Terörün hayatın rutin akışını engellemeye çalıştığını vurgulayan Akdoğan, "Bu terörün bir oyunudur ve terör eylemlerinin amacıdır. Bu oyuna gelmememiz gerekiyor. Hiçbir terör saldırısı, terör örgütü Türkiye'ye rota çizemez, yön veremez. Bunlar Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak, demokrasiye darbe vurmak için, 'huzur ve kardeşliğimiz yara alsın' diye yapılan eylemlerdir. Bunlara karşı birlik, dirlik, kardeşlik içinde bir bütün olarak milletçe bunları göğüslememiz büyük önem taşıyor. Hayatı normal akışında devam ettireceğiz ki bu örgütler amaçlarına ulaşamasınlar, hevesleri kursaklarında kalsın. Hem millet olarak hep birlikte bu toplumsal duyarlılığı ortaya koyacağız hem de bu eli kanlı örgütlerle, acımasız, insanlık katliamı yapan bu hain örgütlerle etkili bir şekilde mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.

Akdoğan, bugün sınır ötesinde çok ciddi operasyonların devam ettiğini anımsatarak, şehir merkezindeki yapılanmalara karşı etkili bir mücadele verildiğini, Cumhuriyet tarihinin en büyük terörle mücadele operasyonlarının yürütüldüğünü kaydetti.

"Terör mağdurlarına yönelik bir düzenleme var"

Bugün internette gördüğü ve olumsuz bir şekilde kullanılan bir konuya açıklık getirmek istediğinin altını çizen Başbakan Yardımcısı Akdoğan, şu bilgileri verdi:

"Terör mağdurlarına yönelik bir düzenleme var. Bu olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın acısını paylaşmak bizim ahlaki ve vicdani görevimizdir. O ailelerle, kendi yavrumuzmuş gibi acısını paylaşmak, kucaklaşmak, acısını gidermeye çalışmak, o ailelere sahip çıkmak bu devletin ve milletin görevidir. 

Bu yüzden geçmiş yıllarda kanuni bir düzenleme yapıldı. Terör olaylarında hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına birtakım haklar tanınması, bu kişilerin şehit statüsüne alındığı, sivil şehit ilan edildiği vesaire gibi birtakım haberler üzerine yapılan spekülasyonlar var. Türkiye'de bu statüler ayrı ayrı tanımlanmıştır. Terörle mücadele ederken hayatını kaybeden güvenlik birimlerimiz elbette bu statüde. Ama terör olaylarında hayatını kaybeden sivillere dönük de birtakım haklar tanınması, devletin, milletin onları kucaklaması için ailelerini, bunun için de 'terör mağdurları' diye terörden mağduriyet yaşamış olan vatandaşlarımıza dönük daha önceki yıllarda bir kanun çıkardık. Bu olayda (Ankara'daki terör saldırısı) hayatını kaybeden vatandaşlarımız için de elbette bu kanunla ilgili birtakım haklar verilecek ve adımlar atılacak. Bunu, birilerinin yanlış birtakım yerlere çekmesi de doğru olmaz."

Akdoğan, bugünlerin acıyı paylaşma günü olduğu için istismar yapılmaması gerektiği uyarısında bulunarak, "Cenazeler orada dururken birilerinin eline mikrofonu alıp, 'otobüs üzerinden kampanya yaparmış' gibi seçime atıflar yaparak, intikam çağrıları yaparak, cenazelerin adeta acısının üzerine basarak siyaset yapması, bunlar bizim kültürümüzde yok, bunlar bu milletin değerleri içerisinde yok. Bunları yapanları da milletimiz yadırgıyor, kınıyor" ifadesini kullandı.

"İlk andan itibaren 3 bin ünite kan bütün hastanelerimize gönderildi"

Akdoğan, Etimesgut Devlet Hastanesinden 500 bin kişinin sağlık hizmeti alacağı bilgisini paylaştı. 

Türkiye'nin sağlık konusunda devrim niteliğinde büyük dönüşümler gerçekleştirdiğini belirten Akdoğan, 757 yeni hastane yapıldığını, şehir hastanelerinin kurulduğunu anlattı.

Yalçın Akdoğan, Ankara'da gerçekleşen terör saldırısından sonra çok hızlı bir şekilde olaya müdahale edildiğine dikkat çekerek, olay yerinde bulunan 4 ambulansın patlama yerine hemen sevk edildiğini kaydetti.

Akdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Arkasından üç dört dakika içerisinde 55 ambulans olay yerindeydi. 15 dakika içerisinde yaralılar, hastanelere sevk edildi ve müdahale başladı. Orada birileri 'kan anonsları' yaptı, sağlık görevlisi olmayan ve milleti biraz da tahrik eden. Oysa ilk andan itibaren 3 bin ünite kan, bütün hastanelerimize gönderildi. Hastaneler anında koordine edildi. Burada sağlık personelinin çok fedakarca bir çalışma içerisine girdiğini söylememiz gerekiyor."

Konuşmasının ardından Etimesgut Devlet Hastanesi ile Etimesgut Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin açılışını gerçekleştiren Yalçın Akdoğan, burada hastane yetkililerinden bilgi aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270