Öne Çıkanlar kara para aşk gündem ırak kaza yınca evcimik ios 7

AK Parti resmen önerdi: Başkanlık...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın başkanlığında toplanan Anayasa Mutabakat Komisyonu’nun ikinci toplantısı pek çok konuda tartışmalara neden oldu.

AK Parti resmen önerdi: Başkanlık...
 Toplantıda CHP ve MHP bu Meclis’in yeni bir anayasa değil, anayasa değişikliği yapabileceğini, Anayasa’nın ilk 4 maddesine dokunulamayacağını dile getirdi.
1 EKİM’E KADAR SÜRE

HDP ise ilk 4 madde konusunda bir çekincelerinin olmadığını, bu Meclis’in yeni baştan bir anayasa yapabileceğini, kurucu iradeye gerek olmadığını savundu. AK Parti ise Meclis’in yeni baştan bir anayasa değişikliği yapması konusunda bir engel olmadığını dile getirdi.

Diğer bir tartışma ise komisyonun ne kadar süreyle çalışacağı konusunda yaşandı. AK Parti Haziran, en geç 1 Ekim’e kadar yeni anayasanın tamamlanmasını isterken, MHP 2016 sonuna kadar bitirilebileceğini söyledi. HDP bir yıllık sürenin yeteceğini, CHP’liler ise sürenin öneminin olmadığını ifade etti.

SİSTEM DEĞİŞMELİ

Toplantıda AK Parti başkanlık sistemine ilişkin önerilerinin yeralacağını baştan ifade etti ve bir sistem değişikliği önerdi. Komisyonda kararların oybirliğiyle alınması konusunda ortak görüş ortaya çıkarken, çalışma esaslarının Salı günü kararlaştırılması benimsendi. Komisyon 16 Şubat’ta yeniden toplanacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283