Öne Çıkanlar android 6 haber ios 7 haberleri gs

Aferin Selho Sana Dinle şarkıyı kim yaptı? Selahattin Demirtaş kimdir, nereli? VİKİPEDİ

Aferin Selho Sana şarkısı. Kürt Gençlerin yaptığı o seçim şarkısı yayınlandığı ilk günden itibaren paylaşım rekoru kırıyor. Selahattin Demirtaş kimdir nereli? Kürt gençlerin yaptığı Aferin Selho Sana isimli şarkı da son zamanlarda yaşanan olayları kendilerine özgü bir şarkı haline getirdiler. Aferin Selho Sana dinle.

Aferin Selho Sana Dinle şarkıyı kim yaptı? Selahattin Demirtaş kimdir, nereli? VİKİPEDİ

 Kürt gençler Selahattin Demirtaş'a özel şarkı yaptı. Sosyal medyada tıklanma rekoru kıran Aferin Selho Sana isimli şarkı ses getirmeye başladı. Genel Seçimler yaklaşırken halkın nabzını tutmaya çalışan siyasi partiler seçim şarkısının yanında bu tarz şarkılar ile de gündem oluşturuyor.

1 Kasım Genel Seçimlere sayılı günler kala yaşanan kaosu kendilerince dile getiren bir grup gencin yaptığı şarkı büyük ses getirdi.  Sosyal medyada milyonlarca kez tıklanan bu video Demirtaş'ı çok kızdıracak cinsten... 'Aferin Selho Sana' nakaratı ile hazırlanan klipte, Kürt gençler Ankara'yı hedef alan kanlı saldırıdan 7 Haziran seçimlerindeki tutumuna kadar birçok konuya, besteledikleri şarkıya çektikleri kliple tepki gösterdi.

Selahattin Demirtaş kimdir? HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş dün gerçekleşen 7 Haziran Genel Seçimlerin tek kazananı oldu. HDP barajı geçti. Peki kimdir Selahattin Demirtaş nereli, eşi ne iş yapar, çocukları var mıdır? İşte merak edilenler.

Selahattin Demirtaş kimdir? HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin aldığı oy oranı ile barajı geçti. HDP 'nin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kimdir, nereli? 

 1973 yılında Palu’da doğdu, ilkokul ve liseyi burada bitirdi.

Lise sonrasında 9 Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nda okumaya hak kazanan Demirtaş, iki yıl okuduğu bu bölümden politik gerekçeler nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Ardından bir kez daha girdiği üniversite yerleştirme sınavında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı ve başkente taşındı.
Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra bir süre serbest avukatlık yaptı. Ardından İnsan Hakları Derneği’nin Diyarbakır Şube yönetiminde görev aldı. Dönemin İHD Başkanı Osman Baydemir’in belediye başkanı seçilmesinin ardından, İHD Diyarbakır Şube Başkanlığı’na seçildi. Dernek, Demirtaş’ın başkanlığı döneminde, faili meçhul cinayetlerin üzerine giden bir politika izledi. Aynı dönemde, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır Şubesi derneklerinin kurucuları arasında yer aldı.

2007 yılında Demokratik Toplum Partisi’nde (DTP) aktif siyasi mücadelesine başlayan Demirtaş, aynı yıl gerçekleştirilen genel seçimlerde, DTP ve Türkiye demokrasi güçlerinin ortak ‘Bin Umut Adayları’ Diyarbakır listesinden 23. Dönem Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oluşturulan DTP grubuna katıldı ve 34 yaşında partinin grup başkanvekilliğini üstlendi.

2009 yılında DTP’nin kapatılmasını izleyen süreçte, milletvekillerinin Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) geçişi sonrası 2010 yılında toplanan olağanüstü kongrede Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak BDP’nin yeni eşbaşkanları seçildiler. 2011 Türkiye genel seçimlerine ise bu defa 18 ayrı demokrasi hareketi ve BDP’nin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun Hakkari adayı olarak giren Demirtaş, 24. Dönem Milletvekili seçildi.
Ateşkes ve barış sürecinin de başladığı bu son dönemde BDP Eş Genel Başkanlığı görevini yürüttü. 22 Haziran 2014 tarihinde, bileşenleri arasında BDP’nin de bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi’nin partilileşme sürecinde kurulan ve seçim sonrası çok daha geniş bir katılımla vücut bulan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Eş Genel Başkanlığına Figen Yüksekdağ ile birlikte seçildi.Özel hayatı
10 Nisan 1973 Palu, Elazığ doğumlu Selahattin Demirtaş'ın babası Tahir annesi ise Sadiye Demirtaş'tır. Annesi ev hanımıdır, babası kendi tesisatçı dükkanını açmıştır ve halen kendi dükkanını işletmektedir. 2'si erkek, 4'ü kız toplam 6 kardeşi bulunmaktadır. Kız kardeşi Aygül Demirtaş da kendisinden 2 yıl sonra Hukuk bölümünü kazanmıştır ve mezuniyetinden sonra bir süre Selahattin Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yapmıştır. Diğer 3 kız kardeşinden 2'si öğretmenlik 1'i tasarımcılık yapmaktadır. Erkek kardeşlerinden Nurettin Demirtaş 22 yaşında iken 22 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra 2004 yılında tahliye olmuş, BDP'nin 2007'de Genel Başkanı olmuş ancak bugün hakkındaki hapis kararları sebebiyle Erbil'de yaşamaktadır.[49] Diğer kardeşi Süleyman Demirtaş ise tekstil mühendisi olarak çalışmaktadır. Çocukluk yıllarında tanıştığı Başak Demirtaş ile evlenmiştir, eşi öğretmendir ve bu evlilikten 2004 doğumlu Delal ve 2007 doğumlu Dılda isimli iki kızı bulunmaktadır. Aile bireyleri, kendisini "Selahattin" adıyla değil, güzel bir bebek olduğu için koyulması düşünülen ancak resmi olarak kayıtlara geçmeyen "Eser" adıyla çağırmaktadır

Anahtar Kelimeler:
Aferin Selho

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270