Öne Çıkanlar alevilik haber eylül ayı zonguldak sneijder

600 milyon liralık ceza 60 milyona indi!

Paralel Yapı’nın hakim ve savcıları EPDK tarafından Petrol Ofisi’ne akaryakıt kaçakçılığı nedeniyle kesilen 600 milyon liralık cezayı onda bir oranına indirdi.

600 milyon liralık ceza 60 milyona indi!
 Akaryakıt kaçakçılığı görüntülerle tescillenen Aydın Doğan’a, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kestiği 600 milyon liralık ceza, 60 milyon liraya düşürüldü. Cezanın, onda bir oranına kadar düşürülmesinde Doğan’ın medya gücü ve Paralel Yapı’nın etkili olduğu öğrenildi. EPDK, 2006 yılında Doğan’ın sahibi olduğu dönemde lisansız bayilere satış yapılması nedeniyle 600 milyon liralık ceza kesti. EPDK’nın, Petrol Piyasası Kanunu’nda yer alan 7. maddesi kapsamında kestiği cezayı Danıştay 13. Dairesi onadı. Ancak Danıştay Dava Daireleri, EPDK’nın kararını bozdu. Daire Enerji Üst Kurulu’nun 7. madde kapsamında değil, 19. Maddenin 3. fıkrasına göre ceza kesmesi gerektiğine yönelik karar verdi. Bunun üzerine ceza miktarı onda bire düşerek 600 milyon liradan, 60 milyon liraya kadar geriledi. Karar, 17’ye 15 olarak alındı.
KAÇAKÇI DOĞAN!

EPDK, 2006 yılında 29 akaryakıt şirketine, lisanssız bayilere akaryakıt satılması ve Kurul uyarılarının dikkate alınmaması sebebiyle toplamda 1.6 milyar liralık idari para cezası kesmişti. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran cezalar üzerine şirketler, iptal istemiyle yargıya başvurdu. Fazla bayi sayısı sebebiyle en yüksek cezayı Doğan Grubu şirketlerinden Petrol Ofisi ve Erk Petrol aldı. Akaryakıt dağıtım şirketlerine cezaları ödemeleri için tanınan sürenin dolmasına sayılı günler kala pek çok firma borcunu takside bağlayıp tecil ettirmek için Maliye Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Bununda borçlar takside bağlandı.

MEDYA GÜCÜ ve PARALEL YAPI

Enerji yönetiminden üst düzey yetkili, lisanssız bayilere satış yapılmasının belgeleriyle tespit edilmesi ve bu kararın Danıştay 13. Dairesi tarafından onanmasına rağmen Aydın Doğan’a kesilen cezayı onda bir oranına düşüren karara o dönem anlam veremediklerini belirtti. Doğan’ın medya gücünün kararda etkili olduğunu aktaran üst düzey bir yetkili ise Paralel Yapı’ya yakın bürokratların bu süreçte etkili olduğunu ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270