banner266
Sonucu merakla beklenen 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Ankara’da 20 İlçeden zaferle çıkan AK Parti büyük bir başarıya imza atarken, Çankaya ve Yenimahalle’de CHP, Haymana’da da beklenildiği gibi Demokrat Parti Adayı Özdemir Turgut yarışı önde tamamladı.
Polatlı ve Etimesgut’ta ise MHP seçimi AK Parti’ye kaptırmazken, Enver Demirel Etimesgut’ta üst üste ikinci kez seçilen belediye başkanı olarak bir ilki gerçekleştirdi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını ise yine yeniden AK Parti adayı Melih Gökçek kazanırken, Gökçek üst üste 5. Kez belediye başkanı seçilerek kırılması güç bir rekora da imza atmış oldu.
Etimesgut’ta 114.123 oy alarak yüzde 39,7'lik oy oranıyla seçim yarışını önde tamamlayan Demirel, geçen yerel seçimlere göre oylarını 5 puan artırdı.
Etimesgut halkı bu seçimde gerçekten çok bilinçli bir tercih yaparak ‘Dürüst Hizmete’ devam dedi.
Büyük fikir ve dava adamı, usta gazeteci Ali Bilir kendisine ait sosyal paylaşım sayfasında Etimesgut seçimlerini en güzel şekilde yorumlamış.
İşte usta gazeteci Ali Bilir’in kaleminden seçim analizi;
Ali Bilir
Etimesgut seçimleri üzerine kısa bir analiz...
Bir önceki genel seçimde; Etimesgut’ta MHP’nin oyu % 17… AKP’nin oyu 49, CHP % 31
 Enver Demirel, ideolojik temel üzerine inşa edilmiş MHP’yi siyasi merkez haline getirdi. Toplumsal bütünlüğün adresi yaptı.
Oysa AKP merkez partiydi. Siyasi merkezdi. Farklılıkları bünyesinde barındıran, siyasi merkez olan AKP neden kendi oyunu alamadı.
Genel seçimde % 49 oy almıştı. Bir hesaba göre % 38 diyelim, % 11- % 37’ye göre % 12 oy nereye gitti.
Enver Demirel’e gitmedi mi?
Belediye Meclisi’nde 18 üye AKP’nin, 12 üye MHP’nin.. Bu durumu CHP+MHP ittifakı ile izah edemezsiniz.
Şöyle bir hesap yapayım.. MHP oyu % 17 diyelim. % 39 ile farkı 22.. % 11 CHP’den, % 11 AKP’den gelmiş kabul edelim. Daha adil bir paylaşım olur… Ne dersiniz.. Tebrikler Enver Demirel ve ekibine… 
Bence Etimesgut’taki bu yerel seçim siyaset bilimciler tarafından incelenmeli ve siyaset akademilerinde örnek ders olarak okutulmalıdır. 
Şu hususu da söylemeliyim Etimesgut’ta huzurlu bir seçim yaşadık. Tüm adayları tebrik ederim…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283