Öne Çıkanlar haber ios 7 aile hekimliği kara para aşk levent kırca

Kredi Kartı Harcamaları Açıklandı! İşte Türkiye'nin 9 aylık harcaması!

Kredi kartı ve banka kartı ile bu yılın ocak-eylül döneminde 387 milyar TL tutarında ödeme gerçekleştirildi.

Kredi Kartı Harcamaları Açıklandı! İşte Türkiye'nin 9 aylık harcaması!Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kartlı ödeme sistemlerinde ocak-eylül dönemine ait verileri açıkladı. BKM verilerine göre, 2015 Eylül itibarıyla banka kartı sayısı yıllık bazda yüzde 10 artışla 113,2 milyona, kredi kartısayısı ise yüzde 1,5'lık yükselişle 58 milyona ulaştı.
 
Bu yılın ocak-eylül döneminde banka kartları ve kredi kartları ile toplam 387 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 360 milyar TL'si kredi kartları ile yapılırken, 27 milyar TL'lik kısmında banka kartları kullanıldı.
 
Kredi kartları ile yapılan ödeme tutarında 2014 yılının dokuz ayına kıyasla büyüme oranı yüzde 14 olurken, banka kartları ile ödeme tutarında artış oranı yüzde 26 olarak kaydedildi.
 
Ödeme adetleri dikkate alındığında 2014 ocak-eylül döneminde yüzde 21 olan banka kartlarının toplam kartlı ödeme adedi içindeki payı, bu yılın 9 aylık döneminde yüzde 23'e yükseldi.
Banka kartlarıyla yapılan ödeme tutarlarının dağılımı incelendiğinde ise bu işlemlerin yüzde 50'sinde tutarın 100 TL'nin altında olduğu görüldü. 100 TL'nin altındaki işlemler, kredi kartı ile yapılan toplam ödeme tutarının sadece yüzde 15'ini oluşturuyor.
 
Bu yılın 9 aylık döneminde yapılan toplam kartlı harcamaların sektörel dağılımı incelendiğinde yüzde 19,4'lük payın "market ve AVM", yüzde 9,3'lük payın "akaryakıt istasyonları", yüzde 8,1'lik payın "giyim" ve yüzde 6,7'lik payın "elektronik/bilgisayar" alanında gerçekleştiği görüldü.
 
- "Ticari kartlar, esnafın hayatını kolaylaştırıyor"
 
AA muhabirine yılın dokuz aylık döneminde kartlı ödemelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, kredi kartlarıyla başlayan ödeme yolculuğunun kartlı ödemelerin diğer alanlarına da yayıldığını söyledi.
Başlangıçta sadece ATM kartı olarak algılanan banka kartları ve şirket ödemelerinde kullanılan ticari kartların ödemelerde kullanım oranının arttığını ifade eden Canko, bu değişimin nakitsiz topluma giden yolda sevindirici bir gelişme olarak nitelenebileceğini kaydetti.
Canko, 2015 ocak-eylül döneminde kredi kartları ile yapılan ödeme tutarının, 2014 yılının dokuz ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 14 oranında büyüdüğünü belirtti.
 
Banka kartları ile ödeme tutarındaki artış oranının ise aynı dönemde yüzde 26 olduğu bilgisini veren Canko, "Ticari kartlarla yapılan ödeme tutarı da yine yüzde 26 artış gösterdi. Son yıllarda önemi hızla artan ve çek-senet gibi geleneksel ödeme araçlarının yerini alan ticari kredi kartları ile ödemeler hızlı büyümesini sürdürüyor. Ticari kartlar, esnafın hayatını kolaylaştırıyor. Yılın 9 ayında ticari kredi kartlarıyla yapılan ödeme tutarı 69 milyar TL olurken, bu değer 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 26 büyümeye işaret ediyor" dedi.
 
Kartlı ödemelerin hane halklarının toplam harcamalarına oranının yılın ikinci çeyreğinde yükseldiğine dikkati çeken Canko, 2014 yılında yüzde 38,1 olan oranın, 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 37,5'e gerilediğini anımsattı.

Kredi kartı nedir?

Kredi kartı, bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı veya banka ATM'lerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen, yapılan harcamaların aylık olarak bankaya tek seferde ya dtaksitlerle ödenmek zorunda olunduğu, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.


Genel uygulamada dönemsel borç tutarının belirli bir oranı asgari ödeme tutarı olarak belirlenir. Müşteri en az bu tutar kadar ödeme yaptığında kalan borç tutarına banka tarafından belirlenmiş olan alışveriş veya nakit avans faizi aylık olarak işletilir.

Kredi kartı kullanarak alışveriş yapanlar kartı veren bankaya borçlanmaktadırlar. Banka genel uygulamada 30'ar günlük dönemlerde hesap kesimi yapar ve bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamaları hesap bildirim cetveli (ekstre) ile kart kullanıcısı müşteriye bildirir. Cetvelde bildirilen borç için müşteriye yaklaşık 10 günlük ödeme süresi tanınır. Bu süre sonunda ödenmeyen borç için banka günlük olarak gecikme faizi işletir.

Kayıtdışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandıran çok önemli bir araç olmakla birlikte, vadesinde ödenmeyen borçlara faiz yükü binmesi ve üstüne faiz tutarının %15'i kadar Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ve %5 Banka Sigorta Muameleleri Vergisi eklenmesi kredi kartı borcunun çığ gibi büyümesine yol açabilmektedir.

Türkiye'de kredi kartlarına dair her türlü faaliyet BDDK tarafından denetlenmektedir. Türkiye'deki tüm bankalar ve finans kurumları tarafından verilen kartların faiz oranları ve faiz hesaplama yöntemleri BDDK sitesinde güncel olarak yayınlanmaktadır.

Türkiye'de kredi kartı kullanımı
Türkiye'de ilk kez kredi kartı kullanımı 1968'de Diners Clup ile oldu ve bu karta o yıllarda sadece birkaç bin kişi sahipti. Ancak bugün Türkiye'de 2007 sonu itibariyle 37 milyon 335 bin [2] kişi kredi kartı sahibi ve bu rakamla Türkiye Fransa'dan sonra Avrupa'da kredi kartı kullanımının en çok olduğu ikinci ülke konumunda. Yapılan harcamalar bakımından da Avrupa üçüncüsü. Türkiye'de kredi kartının bu derece yoğun kullanılmasının nedeni ise kredi kartının tek seferde alınamayacak mal/hizmetleri taksitle satın alma imkanı vermesi ve kredi kartına bankalarca tanımlanan yüksek limitlerin taksitle almaya teşvik etmesidir. Türkiye'de bu durum nedeniyle artan bireysel borçlanma karşısında devlet 1 Şubat 2014 itibariyle bazı ürün ve hizmetlerin satın alınmasında taksiti kaldırmış belirli bazı ürünlerde taksit sayısını ise 9 ay ile sınırlamıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270