Öne Çıkanlar haberleri haber haberi kayseri erciyes acil aşk aranıyor

İnşaat sektöründen istihdam çağrısına yanıt

İnşaat sektörünün temsilcileri, 2 milyonluk istihdamın en az yüzde 10 artacağı görüşünde.

İnşaat sektöründen istihdam çağrısına yanıt
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, sektörün Türkiye'nin ekonomik kalkınmasında çok önemli bir rol oynadığını belirterek, "Diğer sektörler üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri dikkate alındığında, inşaat sektörünün Türk ekonomisindeki payı yüzde 30'lara, tarım dışı istihdamdaki payı ise yüzde 10'a ulaşmaktadır." dedi.

Yenigün, "Hedefimiz, yıllık yeni proje tutarımızı yeniden 25-30 milyar dolar düzeyine çıkarabilmek. Buna bağlı olarak, yurt dışında istihdam edilen Türk personel sayısı da artacaktır." diye konuştu.

 'Şimdi daha çok çalışacağız'

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün vasıflı ve vasıfsız her türlü işçiyi ilgilendirdiğini belirtti.
Sektörün, cam silmeden eşya taşımaya kadar 250 alt sektörü etkilediğini dile getiren Durbakayım, 2016'da bir önceki yıla göre konut satışında rekor kırdıklarını anımsattı.

Durbakayım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Konut satışı açısından 2017'den çok daha ümitliyiz. 1 milyon 500 bin rakamıyla bu yıl da rekor kırarız. 1,5 milyon satış hedefi zaten istihdam için de çıtayı yukarılara koyduğumuzu gösteriyor. Biz zaten istihdamı artırmaya hevesliydik."

'Ek istihdam 300 bine çıkabilir'

Durbakayım, bu yıl için belirlenen 1,5 milyonluk konut satış hedefinin yüzde 10-15 düzeyinde bir artışı ifade ettiğini kaydederek, "Cumhurbaşkanımızın sanayi kollarından yüzde 5 gibi bir beklentisi var. Bizim hedefimiz konut satışında yüzde 10-15 civarında artış. Bu durum sektörün istihdamını direkt yüzde 10 artıracaktır." ifadelerini kullandı.

Durbakayım, "Bu taleplerimiz de yerine gelirse 200 bin ek istihdamın üzerine çıkarız. 300 bini, yani yüzde 15'lik artışı, bile bulabiliriz." diye konuştu.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270