Öne Çıkanlar iki polisi şehit eden terörist bedelli mta çin kaza Evleneceksen Gel 85.Bölüm seda sayan

İncir üreticileri yeni dönemden çok umutlu

İzmir Ödemiş'te kış dönemi ile birlikte incir ağaçları sulanmaya başladı. İncir üreticilerinin ise yüzleri gülüyor. Yeni dönemde iyi ürün almayı bekleyen üreticiler incirlerin lezzetli tadından halkımızı mahrum bırakmak istemiyor.

İncir üreticileri yeni dönemden çok umutlu

 Geçen yıl hasat zamanında fiyatların yükseldiğini ve kalitenin düştüğü belli olan incirde üreticiler bu dönem için de kış sulamasına başladı. Ödemiş'te üreticiler sulama telaşındalar. Bölgede hergün incir üretimi azalıyor. Ancak üreticiler yeni döneme çok umutlu girdi. İncir üreticilerinden Ekrem Güner, 2016'da Nisan başına kadar olan üç aylık dönemde en az üç kez sulama yaptıklarını belirtti. 

Çevresel etmenlerin üretimi azalttığını ifade eden üretici Ekrem Güner, fiyatların ise şu sıralarda 25-30 TL arasında olduğu bilgisini aktardı. Güner, "Geçen yıl yemeklik incir sezonda toptan fiyat 8-10 TL arasında satıldı. Fiyatlar güzeldi; ama bölgemizde de başta olmak üzere incir üretimi her geçen gün azalıyor ve çevresel etkiler üretime kötü etkiliyor. Şu an ise yemeklik kuru incirin perakende kilo satış fiyatı ise 25-30 TL arasında satılıyor. Umarım önümüzdeki dönemde üretimimiz güzel olur fiyatlarımız da üreticiyi sevindirir" diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl hasat döneminde fiyat yüksekliği ve kalite düşüklüğü ile gündeme gelen incir için üreticiler, kış dönemi sulama çalışmalarına başladı. Ödemiş ilçesindeki üreticiler bugünlerde sulama telaşına düşerken, bölgede her geçen gün incir üretiminde azalma yaşanıyor. Öte yandan üreticiler yeni döneme umutlu girdi. Üreticilerinden Ekrem Güner, Ocak, Şubat ve Mart ayı sonuna kadar en az üç kez sulama yaptıklarını ifade etti. Güner, "İncir ağaçları yağmur suyundan daha çok tatlı suyu sever. İncir ağacı aynı zamanda yaz aylarında ve hasat döneminde suyu hiç sevmez. Eğer yaz döneminde ya da hasat döneminde su görürse meyvesi kendini dalından bırakır, olgunlaşmadan yere düşer ve işe yaramaz. Aynı zamanda meyve dalında da olsa ekşime yapar yine kendini bırakır ve o da işe yaramaz. İncir ağacı Ocak, Şubat ve Mart aylarında en az üç kez sulanır. Bu sulama ağacı besler, yaz döneminde oluşacak incirin kabuğunun ince olmasını ve içinin de en iyi şekilde ballı olmasını sağlar. Böyle olduğunda ise en iyi ürün alınmış olur. O yüzden incir bahçelerimizde bugünlerde sulama işlemi yapıyoruz. Mandal işlemi dediğimiz işlemler ile ağaçlarımızın dip bölgelerinde oluşturulan su havuzları dolarak sulama işlemi tamamlanıyor" dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270