Öne Çıkanlar mehmet selim bedirhan yazıcı ücret 4g nasıl çalışacak abd cinayet

Gıda fiyatlarında düşüş beklentisi

Gıda sektöründe, alınan önlemlerin ikinci yarıda fiyatlara yansıması bekleniyor.

Gıda fiyatlarında düşüş beklentisi
Yılın ilk yarısında enflasyon üzerindeki etkisi ve vatandaşa yansıyan fiyat artışları nedeniyle gündemden düşmeyen gıda sektöründe alınan önlemlerin ikinci yarıda fiyatlara yansıması bekleniyor.

KOMİTE KURULDU

Enflasyondaki yükselişin temel gerekçelerinden biri olarak gösterilen gıda fiyatlarındaki artış karşısında 2014 sonunda ilgili bakanlıklar ve kurumların yanı sıra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) önderliğinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi kuruldu.

Komitenin ilk çalışmaları da sektör temsilcilerinin şikayet ettiği pazarlama zincirindeki aracı sayısının çokluğu, stok takibindeki sıkıntılar, denetimlerin yetersizliği ve kırmızı et fiyatlarındaki artış üzerinde oldu.

İÇECEKTE TARİHİ RAKAM

Dağıtım zincirindeki yapısal sorunların, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki ilişkiyi bozmasının önüne geçmek amacıyla alınan önlemler sonrasında gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisi son dönemde azaldı. 2014'te yüzde 14'ü aşan gıda ve alkolsüz içecekler grubu yıllık enflasyonu, bu yılın nisan ayında yüzde 1,38 ile tarihinin en düşük seviyelerine geriledi.

Sektör temsilcileri, alınan önlemlerin fiyatlar üzerindeki yansımasının yılın ikinci yarısında gözlemleneceğini ifade ederken, mevsimsel koşullar ve üretim tercihlerindeki beklenmedik değişikliklerin fiyatları negatif etkileyebileceğini de belirtiyor. Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283