Öne Çıkanlar android 6 haber ios 7 haberleri gs

Ekonomi Nobel'i çok ilginç bir isme gitti

Dünyada eşitsizlik kavramı üzerine yoğun bilimsel çalışmalar sürdüren İskoç ekonomist Angus Deaton 69 yaşında bu yılın Nobel Ekonomi Ödülü'nün sahibi oldu. 69 yaşındaki bilim adamı 'fakirlik uzmanı' olarak tanınıyor.

Ekonomi Nobel'i çok ilginç bir isme gitti
İsveç Kraliyet bilimler akademisi tarafından açıklanan ödül, dünyada fakirlik ve tüketimi önleme amacıyla refah ve güzel bir yaşam üzerinde çalışmalar yapan Deaton'un bireysel tüketim hakları ile ekonomi arasında bulunan bağa ışık tuttuğu, mikro ve makro ekonomide dönüşüm yarattığı belirtiliyor.
Deaton’ın çalıştığı alanda 3 önemli katkısı oldu. Öncelikle 1980’lerde meslektaşı John Muellbauer ile birlikte çeşitli mallara olan talebi öngören bir sistem kurdu.
Akademi, “Refahı artıran ve fakirliği azaltan bir ekonomik politika oluşturmak için önce bireysel tüketim kararlarını anlamak gerekli. Angus Deaton bunu herkesten fazla sağladı” dedi.


1990’larda tüketim ve gelir arasındaki ilişkiyi ele aldı. Daha sonraki yıllarda ise gelişmekte olan ülkelerde yaşam standartları ve fakirliği inceledi.

Deaton, hanehalkı incelemelerinin akıllı kullanımıyla gelir arttıkça tüketilen kalorinin de arttığını kesin olarak belirlerken, gelir düştüğünde hanehalkının kız çocuklarına yönelik negatif ayrımcılık uyguladığını ortaya koydu. Deaton’ın ‘paradoksuna’ göre ise gelirde meydana gelen büyük şoklar tüketimi aynı oranda etkilemiyor. Dünyanın ekonomik ilerlemesi konusunda iyimser olan Deaton, fakirliğin giderek azalacağını düşünüyor. 
Alfred Nobel’in yarattığı orijinal ödüller arasında yer almasa da, ekonomi ödülü 1969 yılında beri İsveç Merkez Bankası desteğiyle veriliyor. 1983 yılından beri ABD’de Princeton Üniversitesi’nde ekonomi ve uluslararası ilişkiler profesörü olarak görev yapan Deaton yaklaşık 975 bin dolarlık bir para ödülü de kazandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270