Öne Çıkanlar android 6 ios 7 haber haberler haberleri

Dolar günü öyle bir rakam ile açtı ki...

Serbest piyasada dolar 2,9620 liradan, avro 3,3320 liradan güne başladı

Dolar günü öyle bir rakam ile açtı ki...
 İstanbul serbest piyasada dolar 2,9620, avro 3,3320 liradan güne başladı. Kapalıçarşı'da 2,9590 liradan alınan dolar 2,9620 liradan satılıyor. 3,3300 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 3,3320 lira olarak belirlendi. Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,9860 lira, avronun satış fiyatı ise 3,3500 lira olmuştu.
Dolar/TL 1 ayın dibinde!

Fed`in faiz artırımına ilişkin beklentinin ötelenmesinin etkisi piyasalarda sürüyor. Dolar/TL 1 ayın en düşüğüne geriledi! Dün 2.97`in altına sarkan dolar/TL bu dabah 2.9548`e kadar çekildi.

ABD tarımdışı istihdam verisi ardından Fed'in bu yıl içinde faiz artırım ihtimalinin azalmasıyla gelişmekte olan para birimleri karşısında düşüş eğilimine geçen dolarda geri çekilme sürüyor. Dün2.97'nin altına sarkan dolar/TL bu sabah da 1 ayın ardından 2.95482e kadar çekildi.

Euro/TL ise 3.33 seviyesinden işlemde.

ALB Forex Araştırma Uzmanı ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, UZMANPARA'ya yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

DOLAR/TL NEDEN DÜŞÜYOR?

"Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması gelişmekte olan ülke para birimlerine yükseliş gösterirken, dolarda da küresel bazda düşüşe neden olmuştu. Fed'in 2015 yılında faiz artırmayabileceği beklentileri, genel olarak gelişen piyasalara bir iyimserlik getirmektedir. Bu algıyı tersine döndürecek Fed kaynaklı bir açıklama ya da bir makro veri görmediğimiz sürece dolarda küresel bazda geri çekilme süreci devam edebilir. Bu süreç içerisinde TL'deki değer kazancı ise sınırlı kalmıştı. Özellikle TL kaynaklı risk algısı, TL cinsi varlıklara olan algıda düzelmeyi de sınırlı tutabilir. Ancak bugüne baktığımızda Hazine'nin tahvil ihalelerinde sorun yaşamaması ve gösterge tahvil faizinin de yüzde 11 bandına çekilmesi TL varlıklarının durumunu biraz daha kuvvetlendirdi. TL olumlu yönde bir kırılma yapmaya çalışmaktadır. Bunun daha uzun zamana yayılıp yayılmayacağını yine içeriye yönelik haber akışı belirleyecektir.

Gelişmekte olan ülke kur sepeti içerisinde kitlesel olarak dolara karşı güçlenme eğilimi söz konusudur. TL bu hareketlere daha önceki 2 günde ayak uyduramamıştı. Bugün de dolara karşı yüzde 0,60 değer kazanan TL, gelişen ülke kurları içerisindeki değer artışlarında 9. sıradadır. Bu ülke grubu içerisinde başı yüzde 2 civarında değer kazançlarıyla Brezilya reali, Kolombiya pesosu ve Rus rublesi çekmektedir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270