Öne Çıkanlar android 6 haber ios 7 haberleri gs

Rusya IŞİD'i nasıl vurduğunu dünya ile paylaştı

Rusya savunma bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus donanmasının Suriye'de bulunan IŞİD terör örgütüne ait hedefleri nasıl vurduğunu açıkladı. Bakan Sergey Şoygu belirlenen hedefleri füzeler ile saldırdıklarını belirtti.

Rusya IŞİD'i nasıl vurduğunu dünya ile paylaştı
 Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalar hususunda toplamda 4 savaş gemisinden gönderilen 26 roketin Suriye topraklarına düştüğü belirtiliyor.
 Bakan Şoygu verdiği basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye, Amerika, Arabistan, Irak ve İran ile işbirliğini sürdürme talimatı verdiğini de belirtti.

Deniz üzerinden 7 Ekim'in sabah saatlerinde gerçekleşen saldırılarda toplamda 11 hedefin vurulduğunu belirten savunma bakanı verdiği açıklamada: "Edinilen bilgiler doğrultusunda tüm hedefler tamamen imha edildi. Kamu binalarına ise herhangi bir zarar verilmedi" dedi.

Suriye'de gerçekleşen operasyonlar sonucunda Putin verdiği açıklamada şuan için herhangi bir değerlendirmenin doğru olmayacağını belirterek şuan için çok erken bir zaman olduğunu söyledi.

Rusya tarafı ise Suriye'deki IŞİD saldırılarına 30 Eylül'de başladı. Hava operasyonları ile başlayan Rus saldırıları toplamda 112 IŞİD hedefinin vurulduğu belirtiliyor. Savunma Bakanı Şoygu verdiği açıklamada "Saldırıların yoğunluğu artacaktır" açıklamasını kullandı.

İŞBİRLİĞİ TALİMATI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Suriye’de gelinen son noktayı değerlendirdi. Putin, operasyonlarda Türkiye, ABD, İran, Suudi Arabistan ve Irak’la çalışma emri verdiğini kaydetti. Yabancılarla çalışmaları gerektiğini belirten Putin, “Bu ülkelerin katkıları olmadan, çalışmaları uygun bir şekilde gerçekleştirmiş olamayız.” dedi. Türkiye ve ABD ile askeri uzmanlar seviyesinde iletişim kurulmasının gerektiğini vurgulayan Putin, ÖSO ve rejim güçlerinin DAEŞ’e karşı birleşmesi gerektiğini, bu konunun meslektaşı Hollande ile yaptıkları görüşmede de gündeme geldiğini kaydetti.

NATO savunma bakanları toplanıyor

NATO Savunma Bakanları Brüksel’de biraraya geliyor.  Toplantının öncelikli gündemi arasında  Rus uçaklarının Türkiye sınırını ihlali de var. İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, “Rusya’nın kendi vatandaşlarını vuran Esad rejiminin gerekenden bir gün bile daha fazla ayakta kalmaması için bu rejimi tahkim edecek her türlü hareketten vazgeçeceğini umuyorum.

Suriye üzerinde etkileri var. Bu etkiyi, Esad’ı kendi halkının çocuklarını bombalamaktan vageçirmek için kullanmalı” dedi. Fallon, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlalinin de gündeme geleceğini belirterek, “Rusya’nın bazı kurallara gerçekten uymasını temin için çabalayacağız. Ruslar Türk hava sahasını ihlal etti. Türkiye bir NATO üyesidir” dedi. Fallon, “DAEŞ’e odaklanabilmek için bu konuyu çözmemiz lazım” ifadesini kullandı.

ABD’den helikopter

ABD Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Diyarbakır Hava Üssü’ne askeri destek birlikleri göndermeye başladı. Düşman hava sahasında düşen uçakların pilotlarını kurtarma helikopterleri, destek için göreve başladı. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Phillip Breedlove, destek birliklerinin Irak ve Suriye’deki hava harekatında personel kurtarma operasyonlarına katılmak amacıyla konuşlandırıldığını belirtti.

Ruslar hastane vurdu

insan Hakları Savunucusu Doktorlar Örgütü, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarında üç sağlık kuruluşunun vurulduğunu bildirdi. Rus ordusunun savaş uçaklarının, Halep ve İdlib’te muhaliflerin denetimindeki beldelere ‘misket bombasıyla’ saldırması sonucu 6 kişi öldü, 12 kişi yaralandı. Rus saldırılarından güç alan Esed güçleri ise Humus’ta havadan silahlı muhalifleri teslim olmaya çağıran ve askeri operasyonla tehdit eden broşürler atıyor.
Anahtar Kelimeler:
ışidSaldırıRusyaDünya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283