Öne Çıkanlar haber manisa haberleri haberler haberi

İsrail askerleri Filistin'e acımıyor

İsrail ve Filistin arasında süren savaş aralıksız devam ediyor. İsrail askerleri Gazze sınır boyunda gösteriler yapan Filistin halkı üzerine gerçek silahlarla ateş açtı. İsrail askeri Ekim'in ilk gününden itibaren toplamda 15 kişiyi öldürmüş oldu!

İsrail askerleri Filistin'e acımıyor
 Gazze sınırında gösteri yapan Filistinlilere İsrailliler gerçek mermilerle ateş açtı. Çıkan çatışmanın ardından 13 ve 15 yaşında iki çocuğun hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Gazze'de gösteri yapan Filistinliler dün ve bugün olan saldırılarda toplam 9 kişinin öldüğü öğrenildi. Kudüs'te ise bıçak ve silah ile yapılan saldırılarda 3 Filistinli öldü.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada ise Gazze'de ölen çocukların sebebinin, gösteri yapanların askeri güvenlik bölgesini ihlal ettiğini belirtti ve bu durumdan ateş ettiklerini belirterek savunma yapıldı.

İsrail ve Filistin'de süren Ekim boyunca yaşanan saldırılar ve şiddette toplam 4 İsrailli ve 19 Filistinlinin öldüğü belirtiliyor. 10 Ekim günü ise Kudüs'te 4 İsrail polisi ve 2 Filistinlinin bıçaklanarak yaralandığı iddia ediliyor.

Doğu Kudüs tarafındaki mülteci kampında ise İsrailli paramiliter güçlere ateş açtığını iddia edilen Filistinliler vurularak öldürüldü. Hamas, Şa'fat kapmında vurulan kişinin kendi üyeleri olduğunu ve işgalcilere karşı savaşırken hayatını kaybettiğini duyurdu.

Batı Şeria'da da İsrail askerleri ile Filistinliler arasındaki çatışmalar sürüyor. İsrail şehirlerindeki Araplar da her gün protesto gösterileri düzenliyor.

Kudüs ve Filistin'deki olaylar, Yahudilerin Mescid-i Aksa'nın bulunduğu bölgeyi ziyaretlerine izin verilmesinden sonra çıkmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bölgede Müslümanlar haricinde hiç kimsenin ibadet edemeyeceği sözünü verse de bu açıklama olayları yatıştırmaya yetmedi.

Filistinlilerin İsrail'e karşı son büyük başkaldırısı, dönemin muhalefet lideri Ariel Şaron'un Mescid-i Aksa'nın bulunduğu bölgeyi ziyaret etmesiyle başlamış, 5 yıl süren intifadada 3 bin kadar Filistinli ile bin İsrailli hayatını kaybetmişti.

CHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283