Öne Çıkanlar haber haberleri haberler türkiye yol kesti

Fransa'ya siyahi ve Müslüman başkan adayı

Senegalli Müslüman Rama Yade, önceki akşam TF1 televizyon kanalında cumhurbaşkanı seçimlerine bağımsız olarak katılmaya hazırlandığını, bunun için gerekli olan ‘seçilmişlerden 500 imza şartı’ için kampanya başlattığını açıkladı.

Fransa'ya siyahi ve Müslüman başkan adayı
ABD’nin ilk siyahi başkanı Barack Obama’dan sonra bu kez de Fransa’da siyahi bir kadın politikacı, Mayıs 2017’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olduğunu açıkladı.

SENEGLA DOĞUMLU MÜSLÜMAN

Senegal doğumlu Müslüman olan Rama Yade, Paris Siyasal Bilgiler mezunu. Yade, Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı döneminde bakanlık yapmıştı.
Yade, “Yine aynı aktörlerle aynı kötü tiyatro oynanıyor. Siyasi cesaret gerektiren halk hareketleriyle politikaların gerçekleştirildiği Fransa’yı hayal ediyorum. Bu amaçla ‘Cüretkâr Fransa’ bağımsız hareketini başlattım” dedi.
Yade şimdiden çeşitli siyasi gruplardan 50 bin üyeye ulaştıklarını söyledi.

500 İMZA TOPLAMA ŞARTI

Fransa’da cumhurbaşkanlığına aday olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve seçilmişlerden ‘500 imza’ toplama şartı var. Bu imzalar milletvekilleri, senatörler, belediye başkanları, Avrupa Parlamentosu vekilleri ve il idare kurulu üyelerinden toplanabiliyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283