Öne Çıkanlar haberi haber haberleri sneijder ahberler

Assange polis gözetiminden kurtuldu

Londra polis teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre Wikileaks'ın kurucusu Julian Assange, 2012 yılından beri Londra'da bulunan Ekvador elçilik binası önündeki polis konuşlandırmasına son verileceğini açıkladı.

Assange polis gözetiminden kurtuldu
 Ekvador elçiliğine sığınan ve bir tecavüz davasında şüpheli gösterilen Assange'nin İsveç'e iade edilmemesi için elçilik önünde sürekli bekleyen polis ekipleri konuşlandırılması artık kaldırılıyor. Assange hakkında yapılan iddiaları sürekli olarak reddediyor.

Assange'nin elçilikten dışarıya adım attığı gibi tutuklanıp iade edilmesi amacıyla sürekli olarak polis bekleyen elçilik binası önünde toplamda 12 milyon sterline mâl oldu. 

Polis teşkilatı yaşanan bu olaya "artık elçilik önünde beklenmeyeceğini, bazı açıkları ve gizli taktiklere başvurarak Assange'yi yakalamaya çalışacaklarını belirtti. Avusturalya asıllı Assange İsveç'e iade edilmek üzere Wikileaks aracılığı ile ABD'ye ait gizli resmi belgeler ve yazışmalar göndererek Ekvador elçiliğine sığınmıştı.
Ekvador tarafından alınan karar da 1951 yılında Cenevre'de imzalanan mülteci sözleşmesi doğrultusunda Assange'a siyasi mülteci statüsü adı verilerek sığınmayı kabul etti.

ELÇİLİKTE SORGU
İsveçli yetkililer ise Assange’ın suçlamalar hakkında sorgulanması için Ekvador ile anlaşma konusunda iyimser olduklarını belirtiyor.
44 yaşındaki Assange, sığındığı elçilik binasında olması kaydıyla sorgulanmaya hazır olduğunu söylemişti.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İngiltere’nin 2012’den bu yana Assange’ın İsveç’e iadesi konusunda yasal yükümlülüğü olduğunu ve bunun devam ettiğini belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283