Öne Çıkanlar yınca evcimik android 6 haberi gs ios 7

Türkiye’nin ilk hamam müzesi Beypazarı’nda açıldı

Türkiye’nin ilk hamam müzesi Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Beypazarı’nda açıldı. Zengin bir koleksiyona sahip olan Türk Hamam Müzesi, hamam kültürünü sergilemenin yanı sıra düzenlediği gerçek bir gelin hamamı organizasyonu ile de Türk müzecilik çalışmalarına farklı bir boyut kazandırıyor.

Türkiye’nin ilk hamam müzesi Beypazarı’nda açıldı

Türkiye'nin ilk hamam müzesi Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Beypazarı'nda açıldı. Zengin bir koleksiyona sahip olan Türk Hamam Müzesi, hamam kültürünü sergilemenin yanı sıra düzenlediği gerçek bir gelin hamamı organizasyonu ile de Türk müzecilik çalışmalarına farklı bir boyut kazandırıyor.
Uluslararası Müzeler Çalıştayı'nın kapanışı sonrası düzenlenen açılışa CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya, Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Acun, ilçe protokolü, müze yetkilisi ve Beypazarılılar katıldı.
Açılışta konuşma yapan Dr. Sema Demir; Türkiye'ye ilk Hamam Müzesi'ni ve Beypazarı'na ikinci özel müzeyi açmanın mutluluğunu duyduğunu belirtirken, hamam kültürünü sadece nesneleri koruyarak değil onların bir parçası olan eski gelenekleri de uygulayarak, tanıtmayı hedeflediklerini belirtirken müzenin yapımındaki katkılarından dolayı Ankara Kalkınma Ajansı, Beypazarı Kaymakamlığı ve Beypazarı Belediyesi'ne teşekkürlerini iletti. Hamam Müzesi açılışını CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka ve Gazi Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Acun birlikte yaptılar. CHP Milletvekili Aylin Nazlı Aka, Dünya'nın ikinci, Türkiye'nin ise İlk Hamam Müzesi'ni Ankara ve Beypazarı turizmine kazandıran ve emeği geçenlere teşekkür ederek hayırlı olmasını diledi.
Açılışı yapılan Türk Hamam Müzesi'nde klasik Türk hamamlarındaki 'sıcaklık, ılıklık, halvet, külhan, şırvan, hazne ve tıraşlık' gibi mekânlar bulunuyor. Ayrıca 'nalın, buhurdan, ibrik, sürmedan, kirdenlik, mücre ve hamam tası' gibi Türk el sanatlarından örnekler; 'hamamcı minderi, kaynana arkalığı, hamam bohçası, yaygı, peştamal, pullu, bindallı, hamam beyazı, dindin, bürgü, içlik, üçetek, haşlama, salta' gibi Beypazarı'na özgü yerel kıyafetler ve hamam kültürüne ait dokumalarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270