Öne Çıkanlar polis yaş sınırı öldü kurt seyit KPSS sınav giriş belgesi al 24 kasım altın fiyatı

Dünya turizm oscarı Ankara’nın

Restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılan Hamamönü, “Dünya Turizm Oscarı” ödülüne layık görüldü. Türkiye, Ankara Hamamönü’yle dünyada üç altın elma ödülü olan tek ülke olacak.

Dünya turizm oscarı Ankara’nın

DÜNYA Turizm Yazarları ve Gazeteciler Federasyonu (FİJET) tarafından verilen Altın elma (Golden Apple Aware), restorasyon çalışmaları nedeniyle bu yıl Hamamönü'ne verilecek. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Dünya Turizm Yazarları ve Gazeteciler Federasyonu'nun (FİJET), Ankara'daki Hamamönü'ne Altın Elma (Golden Apple Aware) ödülü verme kararı aldığını bildirdi.
Ünü Türkiye'yi aştı

Ödülün törenle verileceğini duyuran Tiryaki, Hamamönü'nün ünü artık Türkiye sınırlarını aştı. Altındağ'ın tarihi dokusunu yeniden ayağa kaldırmak için etap etap gayretle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çalışmalar hem yurt içinden hem yurt dışından takip ediliyor. Dünyada kültürel mekanlara verilen bir ödül almak çok anlamlı dedi. FİJET'in Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye'de temsilciliğini yapan Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin (ATURJET) bu yılki ödülü Hamamönü'ne verilmesini önerdiğini ifade eden Tiryaki, Hamamönü'nde incelemelerde bulunan heyetin de, Hamamönü'nün dünyanın en prestijli turizm ödülleri arasında yer alması gerektiğine karar verdiğini bildirdi.

Örnek bir merkez

Hamamönü'nün son 50 yılda Ankara'da yapılan en büyük kültür sanat merkezi olduğuna işaret eden Tiryaki, içinde sanat sokağı, sinema, yemek salonları, kent müzesi, toplantı salonları, otopark ve yeşil alanlarıyla örnek bir merkez haline geldiğini vurguladı. Hamamönü ve çevresinde 300 yapının restorasyonunu tamamladıklarını belirten Tiryaki, şöyle devam etti:
Hamamarkası bölgesinde, 70 tarihi Ankara Evi'nin restorasyon çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Diğer yandan Ulucanlar Cezaevi restore edildikten sonra müze olarak açıldı ve bir yılda 120 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Son olarak Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi'ni de restore ettik. Altın Elma Ödül törenini de burada yapacağız.

Üç altın elmalı tek ülke Türkiye

Fijet'in, her sene üye ülkeler arasında ülkesine en faydalı turizm hizmeti veren kişiye, beldeye, organizasyona, Altın Elma (Golden Apple Aware) ödülü veriliyor. 1971 yılından bu yana 43 projenin uygunluk alabildiği Altın Elma, dünyada kültür ve sanat alanında başarılı olan projelere veriliyor ve kendi alanında turizm oscarı olarak nitelendiriliyor. Her yıl dünyanın farklı turizm beldelerine verilen ödül, seçkin bir kurulun elemelerinde geçiyor. 1971 yılında ilk olarak İtalya'nın Sicilya kentine verilen ödül, Türkiye'de ise 1984 yılında Antalya'daki Kaleiçi'ne, 2003 yılında da Adıyaman'daki Nemrut Dağı'na verildi. Türkiye, Hamamönü projesi ile dünyada 3 altın elma ödülü olan tek ülke olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283