Öne Çıkanlar polis yaş sınırı öldü KPSS sınav giriş belgesi al 24 kasım altın fiyatı kurt seyit

Demirtaş PKK’yı övdü devlete meydan okudu

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaptığı açıklamada resmen meydan okudu. Hakkari’nin Şemdinli ve Çukurca ilçelerindeki 400 kilometrekarelik bir alanın PKK denetiminde olduğunu yineledi.

Demirtaş PKK’yı övdü devlete meydan okudu

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaptığı açıklamada resmen meydan okudu. Hakkari'nin Şemdinli ve Çukurca ilçelerindeki 400 kilometrekarelik bir alanın PKK denetiminde olduğunu yineledi.
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın, Hakkâri'nin Şemdinli ve Çukurca ilçelerindeki 400 kilometrekarelik bir alanın PKK denetiminde olduğunu açıklamasının ardından Taraf'a konuşan Demirtaş söylemlerini bir adım daha ileri götürerek şok açıklamalarda bulundu. Demirtaş, orada kara operasyonu yok. Havadan bombalamalar yapılıyor. Askerî noktalar gitti, yolları artık PKK denetliyor. Gerçekler kamuoyundan gizleniyor. Savaş politikası çözüm getirmez, bunu artık görmek lazım. Benim söylediklerime inanmayan bir hükümet yetkilisi, bakan varsa gelsin gidip yerinde görelim. Yolları asker mi PKK mi denetliyor." dedi.
BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Hakkâri'de 45 gündür yaşanan çatışma ve operasyonların perde arkasını şöyle anlattı:
"Hükümetin son bir yılki uygulamaları, tırnak içi 'coşkulu savaş' politikası düşünüldüğünde PKK'nin dört defa bitmiş olması lazımdı. Çünkü bir yıl içinde üç aylık ömür biçtiler. Bu konuda tabanlarını ve kamuoyunun bir kesimini de inandırdılar. 'Örgüte son darbeyi vurmak üzereyiz, sonra da Kürt meselesini çözeceğiz, az bir şey kaldı' diyerek, ulusal ve uluslararası düzeyde bir destek sağladılar. Merkez medya patronlarına brifing verip bu fikri anlattılar ve destek istediler. 'Bu süre zarfında PKK ve BDP propagandasını yapmayın, eylemleri görmezden gelin, bu işi bitireceğiz' deyip destek aldılar.
ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan ile dışişleri bakanları nezdinde konu görüşüldü. Bu adımdan sonra PKK'nin yönetim kademesinin de hedef alınacağı operasyonların istihbaratını anlık olarak ABD'den almaya başladılar. Bu süre zarfında, doğrusu kış boyunca PKK'ya karşı etkili operasyonlar yapıldı.
Devletin son hamlesi fiyasko
Bu, öyle güçlü bir destekti ki Roboski gibi bir katliama bile uluslararası camiadan ve AK Parti yanlısı çevreden çok önemli tepkiler gelmedi. AK Parti'nin yıpranmaması için her türlü kolaylık sağlandı. Ama yaz ayları gelip çatınca kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı. 'Bitti, bitecek' denen PKK'nin son 30 yılda askerî açıdan en etkili ve en güçlü noktaya ulaştığı görüldü. Bununla birlikte PKK, Suriye Kürtlerinin önemli ölçüde sempatisini kazandı. Hükümetin PKK'ye karşı bir yıldır sürdürdüğü son hamlenin bırakın başarı sağlaması, aksine tam bir fiyaskoyla sonuçlandığı görüldü.
Yolları onlar denetliyor
Son 45 gündür Şemdinli Çukurca hattındaki 300-400 kilometrekarelik (Irak sınırından Türkiye'ye doğru 10-15 km içeri ve Çukurca'ya doğru da 30 km'lik bir hattan söz ediyorum) alan PKK denetiminde. Kırsal alandaki tüm yolların denetimi PKK'da. Bunun aksini iddia eden bir hükümet yetkilisi, bir bakan varsa buyursunlar beraber gidelim. Bakalım orada askeri bir nokta mı göreceğiz, yoksa PKK askerî noktasını mı göreceğiz?
Asker kışlada
İlk günden bu yana asker kara operasyonu yapmıyor, hava yoluyla bombalamalar yapılıyor. Askerin kontrol noktaları tamamen kaldırıldı, asker karakollara kapanmış durumda. Rastgele bir iddiada bulunmuyorum. Bir gerçekten söz ediyorum. Buradan PKK'nın Türk ordusunu yendiği anlaşılmamalı. PKK da Türk ordusunu yenemez, Türk ordusu da PKK'yı... Fakat askerî olarak birbirlerini çok zorlayabilirler. Bu da Türk ve Kürt çocuklarının daha çok ölmesi demektir... O yüzden PKK'nin bitirilmesine umut bağlayanların bu sevdadan vazgeçip PKK'yla da Öcalan'la da, BDP'yle de sorunu konuşarak çözmeleri için bir kez daha savaşın boyutlarına dikkat çektim... Umarım bu çabalarımız doğru anlaşılır. Umarım cenazelerin olduğu günlerde BDP'ye saldırmak yerine cenazelerin olmadığı bu günlerde BDP'ye kulak verilir. Oramar ve Doski bölgelerinde 50-60 köy ve mezra boşaltılmış. Bir kısmı can güvenliği nedeniyle kendiliğinden, bir kısmı da karakolların baskısı üzerine evini barkını terk etmek zorunda kalmış. Oramar'da sadece 2 köy kaldı.
Savaş çözüm getirmez
Bunu gündeme getirmedeki amacım savaşın ve silahların çözüm olmadığını ve olmayacağını anlatmak içindir. Yoksa savaşı büyütmek ve övmek için değildir. Tersine savaş politikalarının en ağır şekliyle uygulanmasında bile Kürt sorununu çözmediğini, çözemeyeceğini anlatmaya çalışıyorum. Aynı zamanda bir tehlikeden söz ediyorum. Bu savaş politikası değiştirilmezse durumun giderek daha ağır bir hâl alacağını öngörüyorum ve hükümeti bu konuda uyarıyorum.
Kandil'i ikna ederiz
Gelin bu savaş konseptinden vazgeçin, müzakere yöntemini esas aldığınızı açıklayın, bizler de barıştan yana olan partiler, STK'lar olarak PKK'yi ikna edelim ve yeniden bir diyalog sürecinin başlaması için rol oynayalım. Bunu hatırlatmak ve öne çıkarmak için ifade ettim. Ama hükümet Şemdinli'deki gerçeği kamuoyundan saklıyor, sakladıkça da savaş politikasını sürdürülebilir pozisyonunda tutuyor. O yüzden gerçeklerin bilinmesi savaşı önleyebilir, durdurabilir."
Kaynak: Taraf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283