Öne Çıkanlar android 6 yınca evcimik haberi gs ios 7

Başkent, metrobüsüne kavuştu

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen Başkent’in toplu taşım yükünü hafifletecek 250’si doğalgazlı 500 metrobüsün ilk 50’si teslim alındı. Ankara trafiğine konfor ve rahatlık sağlayacak otobüsler, gelecek haftadan itibaren Başkent yollarında hizmet vermeye başlayacak.

Başkent, metrobüsüne kavuştu

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen Başkent'in toplu taşım yükünü hafifletecek 250'si doğalgazlı 500 metrobüsün ilk 50'si teslim alındı. Ankara trafiğine konfor ve rahatlık sağlayacak otobüsler, gelecek haftadan itibaren Başkent yollarında hizmet vermeye başlayacak.
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin dünyanın en büyük doğalgazlı filosu, teslim alınan 50 doğalgazlı, klimalı, kameralı, körüklü metrobüs ile daha da güçlendi. Otobüslerin büyükşehir belediye binası bahçesinde yapılan devir teslim törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alpaslan, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret Yürütme Kurulu Başkanı Tuncay Bekiroğlu ile bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, otobüslerin teslim töreninde bir konuşma yaptı. Melih Gökçek, Dünyanın en büyük, yeşil filosuna, doğalgazlı filosuna hoş geldiniz. Türkiye'nin demiyorum dünya diyorum. İftiharla diyorum, gururla diyorum. Çünkü dünyada bu kadar büyük doğalgazlı bir filo yok. dedi. Filoda hali hazırda bin 90 tane solo (tekli) doğalgazlı otobüs bulunduğunu belirten Başkan Gökçek, bunun üzerine 250 tane daha doğalgazlı metrobüs ekleneceğini dile getirerek, Yeni metrobüsleri bugünden itibaren teslim almaya başlıyoruz. Önümüzdeki sene mayıs ayına kadar tamamlanmış olacak. Her ay 25'er daha ilave edilecek. diye konuştu.
500 METROBÜSE 297 MİLYON 658 BİN EURO BÜTÇE
Metrobüslerin maliyetlerine ilişkin bilgi veren Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: Toplam olarak 250 otobüsü 71 milyon 250 bin Euro'ya mal ettik. Bugünkü Türk parası ile 165 milyon liraya. Tanesi 285 bin Euro Türk parası ile 660 bin liraya biz bunların bir tanesini almış olduk. Aslına bakarsanız şimdiye kadar emsalleri arasında en ucuz alınan metrobüs. Bu doğalgazlı 250 otobüsü, önümüzdeki günlerde, ilki 12. ayda yani Aralık ayında gelecek 250 tane de dizel Mercedes araç takip edecek. Onların da hepsi metrobüs tarzında olacak. Onların da tanesini 232 bin Euro'ya yani Türk parası ile 530 bin liraya almış olacağız. Oraya da toplam olarak 132 milyon para vereceğiz. Bunun toplamdaki anlamı şu, 500 tane otobüs karşılığı 297 milyon 658 bin lira Ankara Belediye bütçesinden çıkmış olacak.
Gelecek hafta sonu itibariyle metrobüslerin trafiğe çıkacağı bilgisini veren Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: Gölbaşı içinde eski solo otobüslerimiz mahallelerde servis gibi yolcuları toplayacak. Metrobüslerin ana durağına getirecek. Bir başka ana durağa ekspres olarak gidecek. Niyetimiz Ankaray'ın ilk durağına vatandaşımızı iletmek oradan da Kızılay'a, Cebeci'ye hatta metroya aktarma yoluyla da diğer yerlere gitme imkanına kavuşturmak. Aynı hat üzerinde, Kızılay'a gidene kadar aktarmalardan herhangi bir ücret alınmayacak. Dolayısıyla eskiden bir noktadan diğer noktaya gidene kadar aktarma ücreti vermiyor, ikinci de veriyordu. Şimdi Kızılay'a kadar herhangi bir ücret vermeyecekler. Bundan amacımız vatandaşımızın daha konforlu, daha hızlı seyahat yapması. Daha sık otobüslerin başka semtlere gelmesi.
Başkan Gökçek, 6 aya kadar akıllı otobüs duraklarını hizmete açmayı planladıklarını söyledi. İlk ekspresin Sincan'dan başlayacağını ve Ulus'a bir hat koyulacağını ifade eden Başkan Gökçek, İki ya da üç noktadan yolcu alıp son noktaya kadar durmayacak. Vatandaşların memnun olacağını ve zamandan kazanacağını düşünüyoruz. dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner270