Öne Çıkanlar haber ios 7 aile hekimliği kara para aşk levent kırca

500 yıllık özgürlük dansı Mamak’ta

Bazılarına göre bir savunma sanatı, bazılarına göre ise sadece bir dans olsa da Brezilyalı köleler için o özgürlüğe giden yol. Geçtiğimiz aylarda Mamak Belediyesi’nin spor branşları arasına yeni giren Capoeira, kısa zamanda büyük ilgi gördü ve 40‘ dan dan fazla kursiyer ile Başak Gençlik ve Spor Merkezi’nde eğitimlerine başladı.

500 yıllık özgürlük dansı Mamak’ta
Felsefesi, geleneksel kuralları, orkestrası, enstrümanları, ritim ve şarkıları ile Capoeira’ya ait tüm figürlerin sergilendiği kurs, Cumartesi ve Pazar günleri saat 11.00–13.00 arası çalışmalarını sürdürüyor. Mamak’ın yeni bir spor dalıyla daha tanıştığını kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Yeni tanınan sporları da bünyemizde barındırarak alt yapılarını oluşturuyoruz” dedi. 
 
Moral ve huzur veriyor
Capoeria’nın, kısa zamanda büyük ilgi gördüğünü ve beklentilerin çok üzerinde bir sayıya ulaştığını kaydeden Capoeira antrenörü Fahri Hızlı da, “Öğrenciler burada sporun yanı sıra müzik enstrümanlarını kullanmayı öğreniyor. Capoeira, canlı müzikle yapıldığı için insan ruhuna da hitap edip moral ve huzur veriyor. Desteklerinden dolayı Mamak Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Capoeira’yı Mamak’ta yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.
 
Hem dans hem dövüş
İçinde uzakdoğu sporu olarak bilinen karate, judo, taekwondo’dan figürler, dans, akrobasi ve canlı müzik olmak üzere her şeyi barındıran Capoeira,  Mamaklı gençlere yeni bir alternatif spor dalı oldu. 7 yaş üzeri herkesin kabul edildiği ve aynı anda ailecek yapılabilen Capoeira, canlı müzikle yapıldığı için insan ruhuna da hitap ederek moral ve huzur veriyor. Capoeira’nın felsefesinde oyuncular, beden ve yüz ifadeleri ile iletişim kurmaya çalışıyor. Hareketin iki oyuncu arasındaki tek iletişim aracı olduğu bu sanatta sporcular, bedenlerinin tümünü kullanarak, göz temasını hiç kaybetmeden bu enerjiyi tüm bedenlerine aktarıyor. Kendi enstrümanları ile çalıp, müzik eşliğinde estetik hareketler yapan hem dans edip hem de birbirleri ile fiziksel bir mücadele içerisinde olan kendilerini capoeirista diye adlandıran bu sporcular, kendilerini savunmayı öğrenirken aynı zamanda sosyalleşip, vücutlarını esnetiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283