banner265
Uzman Refleksolog Gamze Arslandoğan son zamanlarda gündemden düşmeyen kamuoyunda duyulmasını sağlamak için “bir kova buz meydan okuması” kampanyasında ALS hastalığında sorulan sorulara cevap veriyor. ALS hastalığı nedir? ALS hastalığının belirtisi? ALS hastalığının tedavisi var mı? ALS hastalığının refleksolojiyle tedavisi mümkün mü?
Uzman Refleksolog Gamze Arslandoğan;şunları söyledi:
 “ALS motor nöron hastalığını olarak halk arasında bilinen merkezi sinir sisteminde (beyinde) omurilik ve beyin sapı olarak bilinen hayati önem taşıyan bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybına yani iletilerin olmayışından gelen bir hastalıktır”
Not;Zihinsel fonksiyonlar ve hafızada herhangi kayıp oluşmaz.
ALS hastalığının belirtisinde ,hastalarda beyinde bölgesel olarak yaşanılan hasardan kas kaybına ve buna bağlı olarak rahatsızlıklar artar.Mesela beyinciğin ve omuriliğin görevlerinin çalışmayışından kaynaklı erken dönemler oluşan ağrı ve şekil bozukluğu,yutma kaslarını kaybına,yeterli solun yapamamasına,kolda ve bacakta zayıflıkları görülür.
ALS hastalığının tedavisinde,modern tıpta kanıtlanmış henüz tedavisi yoktur.Bu hastalık üzerinde çalışmalar devam ederken hastanın şikayetlerine göre semptoma tik tedaviler uygulanmaktadır.
Uzman Refleksolog Gamze Arslandoğan;ALS hastalığında refelsoloji tedavisi olarak bilinen zone terapi (bölgesel tedavi) olarak bilinen destekleyici ve tamamlayıcı tedaviyle ALS hastalarına ellerde ve ayaklarda bulunan sinir uç noktalarına yapılan uygulamayla merkezi sinir sistemini uyararak beyincik ve omur ilik bölgesini canlandırma faaliyetine geçecektir.
Türkiyede ALS hastalarına birde Ankara refleksoloji merkezinden ses verecek olursak refleksoloji uzmanları tarafından bu konuda yapılan özel çalışmaları daha geliştirmek  amaçlı yeni yöntem ve geliştirilmiş refleksolojiyle ALS hastalarında yaşamları boyunca destek sağlamak için hizmet vermeye başlanmıştır.
Refelskoloji tedavisiyle nasıl sonuç alınacak olursa;Alanlarında uzmanlar tarafından yapılan zone terapisiyle yani kişinin rahatsızlığına göre bölgesel tedavi uygulanarak kasların faaliyet göstermesiyle buna bağlı olarak oturma kalkma başta olmak üzere motor hareketlerinde artışı görülmektedir.
Vücut organların iyi çalışmasında destek sağlar
Kaslarda ki kasılmaları uyuşuklukları yani spazmları azaltır
Kan dolaşımını düzenleyip lenf sisteminin çalışmasını sağlayarak ölü hücrelerden arındırıp hücre yenilenmesi sağlar.
Hücrelerin iyi şekilde çalışmasıyla vücut kendi kendini yenilemeye başlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara daha dirençli olmasında da yardımcı olur.
Ağrı kesici etkisi olduğu için özellikle eklem ağrıları ve baş ağrılarında çabuk etki gösterir.

Eklem hareketliliğini artırır
Vücudun herhangi bir bölümündeki aşırı çalışmayı hafifleterek,az çalışan bölgeyi de harekete geçirir.
Refleksolojiyle ALS hastalığına ses vererek yeni bir tedavi yöntemini öneriyoruz.

Uzman Refleksolog Gamze Arslandoğan
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner274

banner283