Facebook’tan yeni uygulama
Kenan Işık’ın sağlık durumuyla ilgili yeni gelişme
Aziz Yıldırım’dan son başkan kim?
İşte Aziz Yıldırım’ın son umudu!
Hurda araç teşvik tarihi açıklandı
Haber Tarihi : 29.08.2013 10:57:40
Hurda araç teşvik tarihi açıklandı
Otomotiv sektörünün uzun süredir beklediği hurda teşviki uygulamasında mutlu sona yaklaşıldı.

3 ila 6 bin lira olabilir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de 20 yaş üstü 4 milyondan fazla araç bulunduğunu, bunlardan bir kısmının trafiğe çıkmasının sakıncalı olduğunu söyledi. Ergün, bu sayede 4 milyonluk yeni bir pazar oluşacağını kaydetti.

Söz konusu araçların trafikten çekilmesi noktasında bazı teşvik mekanizmalarının da devreye sokulacağını vurgulayan Bakan Ergün, şöyle devam etti: “Eski araçlar için yaş ve modeline göre 3 bin liradan 6 bin liraya kadar fiyat belirleyelim. Kredi imkanları da oluşturalım ama Türkiye’deki üretimi de teşvik edelim. Çünkü, Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 75’i ithal. Bununla ilgili çalışmaları arkadaşlarımız son noktaya getirdi, artık 2014’te hayata geçirebiliriz.”

‘Hurda çelik ithalatı bile azalır’

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 2003-2004’te yapılan hurda teşviki uygulamasının otomotiv sektörüne çok önemli katkılar getirdiğini söyledi. Türkiye’nin şartlarının bugün çok daha iyi olduğunu vurgulayan Aybar, “Hurdaya çıkacak araçların geri dönüşüm sistemi de hayata geçmiş durumda. Böylece hurda çelik ithalatını da azaltan yeni bir kaynak ortaya çıkacak. Teşvikin detaylarının ortaya çıkmasını bekliyoruz” dedi.

‘İndirim yetmez kredi şart’

Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, 3-6 bin liralık geri alım bedellerinin, yeni araç için gerekli miktarın çok altında kaldığını söyledi. Bu nedenle uygun finansal koşulların oluşturulması gerektiğini belirten Karaars lan, “Ayrıca hafif ticarilerle binek araçlar arasındaki adil olmayan ÖTV farklarının da kaldırılmasıyla yeni otomobil yatırımlarının önü açılabilir” yorumunu yaptı.
 
 
www.ankarameydani.com.tr Tüm Hakları Saklıdır.