CHP’nin sürpriz Köşk adayı!
Twitter’da ’Survivor sevişme sahneleri’ şoku!
Facebook’tan yeni uygulama
Kenan Işık’ın sağlık durumuyla ilgili yeni gelişme
Memur emeklisine çifte zam
Haber Tarihi : 03.06.2013 13:00:41
Memur emeklisine çifte zam
Emeklilere zam müjdesi geldi. Emekliler şimdiden zam hesapları yapmaya başladı. Emeklilere zam mı gelecek? Toplu sözleşme kapsamında belirlenen bu zam önerisi % 3 oranında olacak. Enflasyonun & 3'ü geçmesi maaşlarada yansıyacak Emekliye Zam müjdesi.

1 milyon 878 bin memur emeklisi, şimdiden zam hesabına başladı. Tüm memur emeklileri, memurlar gibi, Temmuz ayında yılın ikinci yarıyıl zammını alacak. Toplu sözleşme kapsamında belirlenen bu zam, yüzde 3 oranında olacak. Eğer bu yılın ilk 6 ayındaki enflasyon yüzde 3'ü geçerse, maaşlara bir de bu fark yansıtılacak.
 
KİMLER ALACAK?
 
Ayrıca bazı memur emeklilerine ikinci bir zam daha göründü. Binlerce emekliye, 500 liralık zam müjdesi geldi. Önümüzdeki dönemde yürürlüğe girmesi beklenen Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki değişikliğe göre; daire başkanlarının ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltiliyor. Bu düzenlemeden emekli olmuş, başkanlık, genel müdürlük, üniversite daire başkanları ile bazı grup müdürleri de yararlanıyor. Düzenleme, kapsama giren daire başkanlarına 500 lira zam anlamına geliyor. Emeklinin kendisine 500 liranın tamamı yansırken; dul ve yetimlere hisseleri oranında artış yapılacak. Bu artışın ne zaman yansıyacağı henüz belli değil.
 
EN DÜŞÜK BİN 86 LİRA
 
Memur emeklileri, bu yılın Ocak ayında da toplu sözleşme kapsamında yüzde 3 zam almıştı. Enflasyon farkıyla birlikte maaşlara yüzde 3.12 oranında zam yansımıştı. Şu an en düşük memur emeklisinin maaşı bin 86 lira 52 kuruş.
 
10 MİLYON 403 BİN EMEKLİMİZ VAR
 
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye'deki emekli sayısı toplam 10 milyon 403 bin. Bunların 5 milyon 966 bini SSK emeklisi, 2 milyon 454 bini esnaf ve çiftçi emeklisi, 1 milyon 878 bini ise memur emeklisi. Emekli sayısı en fazla SSK'da olmasına karşın en yüksek emekli maaşları memur emeklileri için geçerli. 

memur,   memur emekli,   emekli,   emekli zam,   çifte zam,   
 
www.ankarameydani.com.tr Tüm Hakları Saklıdır.